Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti maarif kolejleri birinci sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ile bu okullara giriş planları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A Researc about the relationship between the Turk maarif college entrance examination scores and the first year students achievements in Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 43419
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1993 yılında yapılan KKTC Maarif Kolejlerine giriş sınavında kullanılan testlerin ne derece güvenilir olduğunu ve bu testlerden alınan puanlar ile öğrencilerin 1993-1994 öğretim yılında bu okulların ortaokul birinci sınıflarında okutulmakta olan derslerde elde ettikleri not ortalamaları arasındaki ilişkileri saptamak amacı ile yapılan bir çalışmadır. Ayrıca, araştırmada 1993-1994 öğretim yılında Maarif Kolejlerine alınan öğrencilerin bu okullara girişte elde ettikleri başarılarının mezun olunan ilkokul türüne göre nasıl bir değişme gösterdiği de incelenmiştir. Araştırma, 1993-1994 öğretim yılında KKTC'de bulunan dört Maarif Kolejine giriş sınavı yoluyla alınan toplam 278 öğrenciyi kapsamaktadır.Bunların 153' ü Bayraktar TMK'ne, 61' i Magosa TMK'ne, 32* si Güzelyurt TMK'ne ve 32' si de 19 Mayıs TMK'ne yerleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları aşağıda özetlenmiştir:. 1. Giriş sınavını oluşturan Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce alt-testlerinin ve bunların oluşturduğu Toplam testin KR-21 güvenirlik katsayıları sırasıyla 0.85, 0.80, 0.83, 0.78 ve 0.78 olarak- hesaplanmıştır. 2. Giriş sınavı Matematik puanları ile öğrencilerin ortaokul birinci sınıf.Matematik dersine ait yıl sonu.başarı notları " arasındaki korelasyon katsayıları. Bayraktar TMK.12 Magosa TMK, Güzelyurt TMK ve 19 Mayıs TMK için sırasıyla. 0.54, 0.26, 0.63 ve 0.50 olarak hesaplanmış ve üçü orta düzey, biri de düşük düzey büyüklüğünde olan bu dört korelasyon katsayısı da istatistiksel bakımdan manidar bulunmuş tur. Giriş sınavı Fen Bilgisi puanları ile öğrencilerin orta birinci sınıf Fen Bilgisi dersine ait yıl sonu başarı notları arasındaki korelasyon katsayıları, dört ayrı Maarif Koleji için yukarıdaki sıraya uygun olarak 0.30, 0.02, 0.34 ve 0.00 olarak bulunmuş ve büyüklükleri düşük düzeyde olan bu korelasyon katsayılarından sadece Bayraktar TMK'ne ilişkin korelasyon katsayısı istatistiksel bakımdan manidar bulunmuştur. Giriş sınavı Türkçe puanları ile öğrencilerin ortaokul birinci sınıf Türkçe dersine ait yıl sonu başarı notları arasındaki korelasyon katsayıları her bir Maarif Koleji için sırasıyla 0.46, 0.37, 0.48 ve 0.70 olarak hesaplanmış ve büyüklükleri orta düzeyde olan bu korelasyonların hepsi de manidar bulunmuştur. Giriş sınavı Sosyal Bilgiler puanları ile ortaokul birinci sınıf Sosyal Bilgiler dersine ait yıl sonu başarı notları arasındaki korelasyon katsayıları, dört Maarif Koleji için sırasıyla, 0.33, 0.32, 0.29 ve 0.38 olarak hesaplanmış ve düşük düzeyde diyebileceğimiz büyüklükte olan bu korelasyonların Güzelyurt TMK hariç diğer Maarif Kolej'lerine iliş kin korelasyon katsayılarının manidar oldukları görülmüştür. Giriş sınavı İngilizce -puanları ile ortaokul birinciIll sınıf ingilizce dersine.ait yıl sonu basarı notları arasındaki korelasyon katsayıları, dört Maarif Koleji için sırasıyla, 0.47, 0.67, 0.24 ve 0.40 olarak hesaplanmış ve üçü orta düzey, biri de düşük düzey olan bu korelasyonlardan Güzelyurt TMK hariç diğer Maarif Kolejlerine ilişkin korelasyon katsayılarının manidar oldukları görülmüştür. Ayrıca» giriş sınavı Toplam puanlarıyla Maarif Kolejlerinin ortaokul birinci sınıf programlarında yer alan Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve ingilizce derslerindeki yıl sonu başarı notları ve bu beş dersten aldıkları notların ağırlıklı ortalamaları ile bulunan puanlar arasındaki ilişkiler, her Maarif Koleji için ayrı ayrı hesaplanmış ve büyüklükleri orta düzeyde olan bu korelasyon katsayılarının tümünün de istatistiksel bakımdan manidar olduğu görülmüştür. 3. Araştırmanın son alt probleminde ise, her bir Maarif Kolejindeki köy ve şehir ilkokulu öğrencilerinin giriş sınavı puanları ortalamaları arasında manidar bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Bu amaçla yapılan t-testi sonucunda. Maarif Kolejlerine giriş sınavındaki başarı yönünden öğrencilerin köy ilkokullarından veya şehir ilkokullarından gelmesinin farklı olmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aims to determine the degree of reliability of the entrance examination tests for the Colleges in 1993 and to ascertain the relationship between these entrance exam scores and the first year academic accomplishment averages of the students who attended the Colleges in 1993-1994 school year. Besides, research was extended to find out whether the Colleges entrance exam results change according to the kind of the primary school or not. It was made studies under the 278 students who liave passed the entrance exam of the Colleges in TRNC. 153 of these students were placed to Bayraktar TMK, 61 of them to Magosa TMK, 32 of them to Güzelyurt TMK and 32 of them to 19 Mayas TMK. The findings of this study are summarized below: 1. The reliability coefficients of the College entrance examination tests have been found out as 0.85 for Mathematics section, 0.80 for Science Section, 0.83 for Turkish section, 0.78 for Social Studies Section, 0.78 for English Section and 0.94 for the Total test formed by this five sub-tests according to the KR-21 formula. 2. The correlation coefficients between the results of the entrance exam on Mathematics and the students' achievement grades on Mathematics at the end of the first academic year for Bayraktar TMK, Magosa TMK, Güzelyurt TMKand 19 Mayıs TMK are as follows; 0.54. 0.26. 0.63 and 0.50. These four correlation coefficients were considered statis tically significant. The correlation coefficients between the results of the entrance exam on Science and the students' achievement grades on Science at the end of the first academic year for Bayraktar TMK. Magosa TMK. Güzelyurt TMK and 19 Mayıs TMK are as follows; 0.30, 0.02. 0.34. 0.00 and only the corre lation coefficient of Bayraktar TMK was considered statisti cally significant. The correlation coefficients between the results of the entrance exam on Turkish and the students' achievement grades on Turkish at the end of the first academic year for Bayraktar TMK. Magosa TMK. Güzelyurt TMK and 19 Mayıs TMK are as follows; 0.46. 0.37. 0.48 and 0.70. These four correlation coefficients were considered statistically significant. The correlation coefficients between the results of the entrance exam on Social Sciences and the students' achievement grades on Social Sciences at the end of the first academic year for Bayraktar TMK, Magosa TMK, Güzelyurt TMK and 19 Mayıs TMK are as follows; 0.33, 0.32, 0.29 and 0.38. These correlation coefficients except one of Güzelyurt TMK were considered statistically significant. The correlation coefficients between the results of the entrance exam on English and the students' achievement grades on English at the end of the first academic year forVI Bayraktar TMK. Magosa TMK, Güzelyurt TMK and 19 Mayıs TMK are as follows; 0.47, 0.67. 0.24 and 0.40. These correlation coefficients except one of Güzelyurt TMK were considered statistically significant. In addition, the relationship between the Total entran ce exam scores and the students' achievement grades on Mat hematics. Science. Turkish. Social Studies. English Courses and the averages of these five lessons at the end of the first year were calculated separately for each Maarif College and all of these correlation coefficients were con sidered statistically significant. 3. At the last sub-problem of this study, it has been found out whether there are any significant difference between the entrance exam results of the students who graduated from villages and cities for each Maarif College. The t-test applied on this purpose determined the students' College entrance exam success did not differ according to educational institutions the students concerned graduated from.