Yükseköğretime öğretim elemanı yetiştirme konusunda son on yılda (1983-1993) alınan önlemler ve gelişmeler
Advances and measures which are taken about the training of university stuff to higher education in the last lecade (1983-93)
  1. Tez No: 43420
  2. Yazar: ABDUVAHİD KARŞİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
özet Yükseköğretim toplumun değişmesi ve gelişmesi için Yüksek öğretim hedeflerinin gerçekleşmesi için gerekli öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak üzere Kalkınma Planları ile çeşitli düzenlemeler yapı lage imişt ir. Yapılan bu düzenlemelerin tümü 1416. 2547. 2809 ve 3"97 sayılı yasalar çerçevesinde gerçekleştirilmiş ve gerçekleşti rilmektedir. 3u kanunlar çerçevesinde yüksek öğretime öğretim elemanı yetiştirme konusunda yapılan çalışmaların içeriyi, özellikleri, başarılı ve başarısız yönlerinin saptanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten dolayı son 10 yılda Tür kiye'de bu kanunlar uyarınca yapılan çalışmaları ve ulaşılan noktaları ortaya koymak sistemin iyi isleyen veya aksayan yönlerini gösterebilmek bu araştırmanın temel amacı olmuştur. Araştırma evrenini 1983-1992 yılları arasındaki tüm yüksek öğretim kurumlarının öğretim elemanları yurtdışına lisansüstü eğitim görmek üzere gönderilen öğrencileri ve yurtiçindeki enstitülerde kayıtlı öğrencilerin tümünü kapsayan bu araş tırma için gerekli veriler aşağıdaki yazılı dokümanlardan el de edilmiştir; 1. ÖSYM; Yükseköğretim istatistikleri. 2. Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Mü dürlüğü Kayıtları, i3. Yükseköğretim Kurulu Kayıtları. 4. Devlet İstatistik Enstitüsü ' nün Yükseköğret im İstatistikleri. Araştırmanın bulgularını söyle özetleyebiliriz-. l.On yıllık dönemde öğretim elemanı sayısı yaklaşık hil kat daha yükselmiştir. Akademik görev gruplarına göre, söz konusu dönemde en yüksek artış % 102.9 ile öğretim üyeleri kategorisinde olmuştur. Bu artışların hepsi de yıllara göre dalgalı biçimde gerçekleşmiştir. Araştırma görevlisi havuzu nicel açıdan çok yetersizdir ve dolayısıyla kaliteyi olumsuz yönde etkileyebilir. 2. On yıllık dönemde enstitülerin sayısı 76 'dan 116 'ya yükselmiştir. Enst i tül erdeki toplam öğrenci sayısında doktora ve yüksek lisans düzeyinde sırasıyla %182.6 ve %269.2'lik ar tışlar olmuştur. Bu dönemde, yüksek lisans derecesi alanların sayıları yaklaşık olarak 3'e katlanmıştır, doktora derecesi alanların sayıları ise % 67.8' iik artış göstermiştir. Doktora derecesi alanların yarısından fazlasının üniversitelerde is tihdam edildiği söylenebilir. 3.Yurtdışında yükseköğretime öğretim elemanı yetiştirme uygulamaları MEB tarafından 1416 ve 3797 sayılı kanunlar, YÖK tarafından 2547 ve 2509 sayılı kanunlar hükümlerine göre yürütülmektedir. 2547 ve 1416 sayılı kanunlara göre yurtdı şına gönderilenlerin yıllık ortalama sayısı 327 kişidir. 3797 ve 2809 sayılı kanunların hükümlerine dayanan uygu lama lar 1993 yılından itibaren başlatılmış olup, bunlara göre yurtdı- iisın-> toplam 1231 kn si gönderilmiştir. On ya İlık dönemde sözü edilen tüm kanunlara göre yurtdışına gönderilenlerin toplam sayısı 3877 kişi olup. gönderilen ülkeler arasında ilk sırada ABD gelmektedir. Bunu ingiltere, Almanya ve Fransa izle mektedir. En çok öğrenci gönderilen bilim alanı f en-mühendis- liktir. Bunu sosyal bilimler ve sağlık bilimleri izlemekte dir. Bazı olumsuzluklara ve başarısızlıklara karşın, 1983- 1993 döneminde yükseköğretime öğretim elemanı yetiştirmede sayasal olarak yetersiz olmasına ragmen bazı gelişmeler ger çekleştiği göze çarpmaktadır, örneğin, bu dönemde enstitüler- deki lisansüstü eğitimi gören öğrencilerin sayısında % 300'ün üzerinde bir gelişme olmuştur. 112
Özet (Çeviri)
SUMMARY Higher education is an orienting iector for e onunun i tü development and change. Development plans and different arrangements have been carried out to reach higher education aims and meet the need for necessary instructors. All those arrangements done have been fulfilled according to laws numbered 1418, 2809, 3707. There is a need in determining the contents, features, succeessful and unsuccessful aspects of those arrangements. So, the basic aim of this research is to show all arrangements done over 1383- 1333 according to the laws mentioned above and achievements reached in this direction as well as to determine defects of the system. Data for this thesis which contains the students who had persued graduate study abroad and in Turkey over 1983-1993, were obtained from the following documents: 1. ÖSYM: Higher Education Statistics; 2. Ministry of National Education General Directorate records. 3. Council for Higher Education records. 1. State Statistics Institute, Higher Education Statistics. The results of the research can be summarized as fol lowing : ivİ. The numb“? i' of instructors has doubled over 10 years, According to the academic groups, the highest increase (102,3%) took place in the category ”p ?: ? : jîîo r sh i p". The number of research assistants is very low, so it may affect the quality of education. 2. Over 10 year period the auabei' of institutes increased from 78 to 118. The total number of post-graduate and graduate students increased by 1S2,8 % and 289,2 % respectively. In 13S3-İ383 the number of students who received Master's Degree tripled, and the number of sdutents who received Ph, D, increased by 87, S %. In can be said that half of those who received Ph, D, were enployed by universities. 3. Sending students to study abroad is carried out according to Ministry of National Education laws numbered 1416 and 3797, Higher Education Committee laws numbered 2547 and 2509. Average number of students sent abroad according to laws No 2547 and No 1416 is 327 per year, 1231 students have been sent abroad according to laws No 3797 and No 2S09, which were nut into effect in 1993. The total number of students studied abroad is 3877. The majority of students were sent to the USA, followed by Great Britain, Germany and France. Life Sciences and Engineering were the major fields of study among students, followed by social and Health Sciences. In spite of some negations and failures there are some achievements in preparing instructors for higher education vsystem, for example, over 10 year period the number of students enrolled an graduate programs hös increased bv 300 %. VI