Construction of light emitting nanostructures through self-assembly of oligothiophene-based macromolecules for biomedical applications
Oligotiyofen-temelli makromoleküllerin öz-eşleşmesi yoluyla biyomedikal uygulamalara yönelik ışık yayan nanoyapıların inşası
- Tez No: 434202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNÜŞ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma oligotiyofen temelli makromoleküllerin sentez ve karakterizasyonunu, ve makromoleküllerin öz-eşleşme yoluyla nanoyapıların suda inşasını tartışmaktadır. Makromoleküllerin hazırlanması için ilk olarak iki fonksiyonlu oligotiyofenlerin sentezi, karakterizasyonu, ve sonrasında amfifilik bir makromolekül elde etmek için uygun olarak fonksiyonlandırılmış polietilen glikol oligotiyofene nükleofilik yer değiştirme reaksiyonuyla bağlanmıştır. Amfifilik makromoleküllerin suda öz-eşleşmesi incelenmiştir; sonuçlanan nanoyapıların boyut ve morfolojileri, dinamik ışık saçılımı, SEM ve TEM içeren çeşitli yöntemlerle tayin edilmiştir. Bunların optik özellikleri UV-vis ve floresans spektroskopisi ile çalışıldı. Polietilen oksit'in biyouyumluluğu yüksek ve biyoparçalanabilirliği dikkate alınmış malzeme olması, biyoaktif malzeme ve kontrollü ilaç salınımı için biyolojik uygulamalara taşıyıcı olarak aday olmanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work discusses the synthesis and characterizations of oligothiophene-based macromolecules and the construction of nanostructures through self-assembly of these macromolecules in water. In order to prepare the macromolecules, first bi-functional oligothiophenes are synthesized, characterized and then, the properly functionalized polyethylene glycol is linked to oligothiophene through nucleophilic substitution reactions to obtain an amphiphilic macromolecule. Self-assembly of amphiphilic macromolecules in water are investigated; the size and the morphology of the resulting nanostructures are determined by various techniques including dynamic light scattering, SEM and TEM. Their optical properties are studied using UV-vis and fluorescent spectroscopies. Polyethylene oxide has been considered highly biocompatible and biodegradable material which make it candidate for the biological applications as carrier for bioactive materials and controlled releasing of the drugs.