Simulating gaze behavior of virtual crowds by predicting interest points
İlgi noktalarını tahmin ederek sanal kalabalıklar için bakış davranışı simülasyonu
  1. Tez No: 434206
  2. Yazar: UMUT AĞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gerçekçi kalabalık insan grubu davranışı yaratmak kalabalık simülasyonlarının en temel amaçlarından birisi olarak yer alır. Sanal karakterlerin bakış davranışını simüle etmek ve ilgi çekici noktaları tahmin etmek inandırıcı sahneler oluşturmada önemli rol oynamaktadır. Fakat bu yaklaşım bu zamana kadar bilgisayar grafiği alanında yeteri kadar ilgi çekmemiştir. Bu çalışma sanal karakterlerin bakış davranışı üretmesini sağlayan bir dikkat çekicilik modeli sunmaktadır. Model algı üzerine yapılmış güncel çalışmaları ele alarak dikkat çekici unsurlar belirler ve bu unsuların etkilerini ölçer. Bir karakterin ilgisini çeken noktayı tahmin ederken sahnede karakterin görüş alanınında bulunan diğer karakterler ve nesnelerin dikkat çekme skorları bir ağırlıklı toplam fonksiyonu ile hesaplanır. Ardından bu skorlar karşılaştırılarak izleyici karaktere göre sahnedeki en dikkat çekici varlık bulunur. Bu işlem sahnedeki her bir karakter için hesaplanır ve böylece tüm karakterler çevreleri hakkında görsel bir algıya sahip olurlar. Bunun yanında, modelimiz kalabalık algısına yeni bakış açıları da getirmektedir. Örnek olarak, kalabalıkların gruplar halinde ele alınması, bakış kopyalama, hızın dikkate etkisi verilebilir. Önerilen modelin değerlendirmesi için elde ettiğimiz dikkat çekme modelini videolardan elde ettiğimiz gerçek dünya kalabalık davranış verileri ile karşılaştırdık. Hazırlanan senaryolarda, gerçek kalabalık davranışlarının simülasyonunu yaptık. Elde edilen sonuçlar modelin gerçekçi bakış davranışı sunan ve farklı senaryolara kolaylıkla uygulanabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Creating realistic crowd behavior is one of the major goals in crowd simulations. Simulating gaze behavior and predicting interest points of virtual characters play a significant role in creating believable scenes, however this aspect has not received much attention in the field. This study proposes a saliency model, which enables virtual agents to produce gaze behavior. The model measures the effects of distinct pre-defined saliency features that are implemented by examining the state-of-the-art perception studies. When predicting an agent's interest point, we compute the saliency scores by using a weighted sum function for other agents and environment objects in the field of view of the agent for each frame. Then we determine the most salient entity in the virtual scene according to the viewer agent by comparing the scores. We execute this process for each agent in the scene, thus agents gain a visual understanding about their environment. Besides, our model introduces new aspects to crowd perception, such as perceiving characters as groups of people, gaze copy phenomena and effects of agent velocity on attention. For evaluation, we compare the resulting saliency gaze model with real world crowd behavior in captured videos. In the experiments, we simulate the gaze behavior in real crowds. The results show that the proposed approach generates plausible gaze behaviors and is easily adaptable to varying scenarios for virtual crowds.