Antoni Gaudi ve mimari üslubu doğrultusunda iç mekan tasarımına farklı bir yaklaşım
A different approach to Antoni Gaudi's interior design in accordance with his architectural wording
  1. Tez No: 434262
  2. Yazar: YAĞIZ YAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE YARAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünyanın ünlü mimarlarından kabul edilen Antoni Gaudi'nin mimari/iç mimari yaklaşımı ve tarzı birçok otoritelerce tartışılmakta ve üzerine farklı yorumlar getirilmektedir. Bu çalışmada kitaplarda yer almış ve UNESCO dünya miras listesine girmiş eserlerinin, iç mekan oluşumları irdelenmiş ve ben-imsenen üslubun, benzetilen temel üsluplardan ne kadar farklı olduğuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Eserler iç-dış bütünlüğü dikkate alınarak irdelenmiş, aynı dönemlerde başka ülkelerdeki üslup farklılıkları, mimarların tarzları ve iç mekan yak-laşımları incelenmiştir. Ortaya çıkan farklılıklar ve/veya benzerlikler üzerinde çalışılarak, Gaudi'nin tarzı ve iç mekan anlayışının, bu zamana kadar ben-zetilenden daha farklı bir tarz olduğu tezi üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The architecture style of Antoni Gaudi has been discussing and putting an iterpretation on by many authorities. In this study, the interior details of his architectural works and and his monumental works, which are at the list of UNESCO world heritage list were scruntinised. Additionally the difference of the works of him and the others, which were built almost at the same period, compared. Works were scruntinised by considering the integrity of interior/exterior architecture and the best of the era architects were examined by their works. This dissertation endeavoured to indicate that the reality of his different style and the difference of his imagination cannot compare with any other work or style. By working with those revealed differences and the similarities this edit-ing demonstrates the obvious ingeniuty of Antoni gaudi.