Alışveriş merkezlerindeki aydınlatmanın teknik ve estetik yönden iç mekan tasarımına etkileri
Effects lighting techniques and aesthetic aspects interior design in shopping centers
  1. Tez No: 434263
  2. Yazar: HACI YUNUS GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günlük yaşamımızda, herhangi bir eylemi gerçekleştirmek için, ışık yayan bir nesnenin varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da herhangi bir mekan için aydınlatma araçlarıyla mümkün olmaktadır. Aydınlatma İç mimari için çok önemli bir alandır. Sağlık açısından da önemi yüksektir. Alışveriş merkezlerinde hizmet alan ve hizmet verenlerin görsel konforlarının sağlanması esastır. Böyle yerlerde aydınlatma elemanı sadece ışık kaynağı değil, iç mimari tasarımı bakımında bir unsur ele alınmalıdır. Bu çalışmada eski aydınlatma tekniği, aydınlatmanın önemi ve amacı, aydınlatma ve iç mimari ilişkisi, aydınlatma türleri ve alışveriş merkezlerinde nasıl bir aydınlatma kullanılması gerektiği ve alışveriş merkezlerindeki aydınlatmanın iç mekan tasarımına etkileri ele araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our daily lives, to perform any action is needed on the presence of an object that emits light. This is possible with any space for lighting tools. Lighting is a very important area for interior design. The importance in terms of health is high. providing visual comfort of service providers and the service area is substantially in malls. In such cases, not only the light source lighting elements, should be considered an element of interior design maintenance. old lighting techniques in this study, the importance of lighting and purpose, lighting and interior relationship, types of lighting and shopping malls as how to use lighting and impact of in interior design lighting in shopping centers was investigated discussed.