Tarihi boyunca tiyatroda sahne dekoru
Theatre scenery throughout history
  1. Tez No: 43430
  2. Yazar: DİDEM DİNÇERDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Birey için tiyatronun önemi vardır, tiyatro için de dekorun. Hiçbir olgu, tarihi ve yan etkileri dışlanarak düşünülemez. Bu çalışma bu nedenle, etkileyen olgular ortaya konarak sahne ve dekor tasarımı tarihi üzerine yapılmıştır. Bu çalışma, yazılı bilgi ve çizimlerin sentezini içeren Antik Yunan'dan günümüze bir tarihi incelemedir. Tarih boyunca sahne ve dekor tasarımı gelişimi ortaya konmuştur. Tarihin dönüm noktaları belirtilmiş, toplum davranışı ve sosyal durum ile tiyatronun bütünü, özde ilişküendirürniştir. Başlangıçta, sunak, kulübe ve insanlar, sonra orkhestra yuvarlağı ve seyir kısmı vardı. Oturma yerleri eğime paralel basamaklar üzerindeydi. Gelişen kulübe çok katlı oldu, skene ismini aldı. Duvar ilk boyalı dekor olarak kullanıldı. Antik Roma'da skene ile oturma yerleri birleştirilerek binalaştı. Binanın üzerine ilk kez bu dönemde örtüldü. Zaman içinde, dini baskılar Ortaçağ tiyatrosunu getirdi. Tiyatro durdurulmadı ancak yasaklamalar sahne dekoru gelişimini yavaşlattı. Sahneyi geçici platformlar oluştururken dekor sadece oyunun hissini verecek boyalı panolardan ibaretti. Rönesans'ta platform ve arabalı sahne geliştirildi. Sonra, ilk tiyatro binası antiği idealize eden bir estetik anlayışı ve günün tekniği ile inşa edildi. Sahne orkhestra yuvarlağının bir yorumuydu. Rönesans'ta dekor, oyuna uygun boyalı panolardı; resimlerde perspektif kullanıhyordu. Rönesans'tan sonra dekor tasarımında ilk ulaşılması gereken doğallıktı. Bu noktadan sonra gerekli ve uygun objelerin dekorda kullanımı ortaya çıkû. Böylelikle dekor üç boyutlu oldu ve gelişimini bir anlamda tamamladı. Bundan sonrası tasarımcının stiline ve tabii ki günün tekniği ve yaklaşımına bırakıldı.Sonuç olarak büyük teknik olanaklar sunan günümüzde dekorda görülen, dekorun tamamen oyuna, yönetmenin isteklerine ve tasarımcının bu olguları nasıl yorumladığına bağlı olduğudur. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The theatre is of vital importance for the individual and so is the scenery for theatre. No single aspect can be thought excluding its history and the side-effects. In this study therefore there's a brief look at the history of scenery design, putting forward the efficacious aspects. This study consists a synthesis of written information and drawings. It is a historical research, starting from the Ancient Greece and coming to today, 20tn century. The development of stage and scenery design throughout history is put forward. The turning points in history are indicated. The public behaviour and social conditions are related to an entire but brief layout of theatre. At first, there was the altar, the hut and the people, then the orchestra round and the audience's part. Seating arrangement was put on the steps parallel to the slope. The developed hut became multi-storeyed, took the name scene. Its wall was used as the first painted scenery. In Ancient Rome, scene was connected to the sitting places and it became a building. Putting a tent on the building is seen first in this period. In time, religious constraints bring out the Middle Age Theatre. Theatre couldn't be stopped, but the obstacles slowed down the stage scenery development Temporary platforms form the stage. The scenery is only painted panels to be a reminiscence of the play. In Renaissance, the platform and the vagon stage were developed. Then the first theatre building is built as the sum of the Ancient idealism in aesthetic approach and the technique of the day. Scene is an interpretation of the orchestra round. Scenery, in Renaissance, is of painted panels according to the type of the play; and perspective is used in these paintings.... 111After Renaissance, naturality was the first to reach in scenery design. After that point, there came the use of necessary and appropriate objects in scenery. This way, the scenery has become three dimensional and in a way has completed its development The rest of its development, then, depends on the designer's style and of course the way of that day's approach and the technique. As a result in our day that offers great technical opportunities, what we see in the scenery is that it totally depends on the play, the director's wishes and how the designer interprets these aspects. IV