Tiyatronun gelişimi; Seyirci oyuncu ilişkileri bağlamında mimari mekana etkisi
- Tez No: 75214
- Danışmanlar: PROF. DR. S. METE ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Tiyatronun tarih boyunca gelişiminde ve şekillenmesinde, seyirci-oyuncu ilişkisi etkili olmuştur. Seyirci-oyuncu ilişkisinin tiyatroda mekan tasarımına olan etkisi incelenerek, çağdaş tiyatronun gereksinim duyduğu tiyatro yapısı nasıl olmalıdır sorusuna cevap aramak amacıyla hazırlanan bu tez çalışmasının ilk bölümünde, tezin amacı ve kapsamı tanımlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde tiyatro yapılarının gelişimi incelenmiştir. Tiyatro yapılan, tarihsel süreç boyunca çeşitli ihtiyaçlara göre şekillenmiştir. Tiyatro yapılan, Yunan tiyatro yapılarından başlanarak, günümüz modern tiyatro yapılarına kadar olan süreçte ele alınmıştır. Sahne bileşenlerinin tanımlarıyla başlayan üçüncü bölümde sahne çeşitlerinin tanımı yapılmıştır. Seyirci oyuncu ilişkisine, tiyatro sanatına ve zamanının teknolojik, ekonomik ve sosyal yapışma göre değişiklikler gösteren sahne çeşitleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde gelişen tiyatronun seyirci-oyuncu ilişkisi bağlamında mekana etkisi ele alınmıştır. Tiyatroda seyirci-oyuncu ilişkisi, tiyatronun başlangıcı olarak kabul edilen ilkel tiyatrodan başlanarak, çeşitli tiyatro türlerinin yaklaşımları doğrultusunda incelenmiştir. Seyirci-oyuncu ilişkisine etken olarak belirlenen dekorun, sahnelenen oyun türünün, sahneleyen yönetmenin yaklaşımının ve ışığın mekana etkisine değinilmiştir. Tezin beşinci bölümünde, seyirci oyuncu ilişkisi ve bu ilişkiyi etkileyen faktörler üzerinde durulmuş, seyirci - oyuncu ve sahne arasındaki ilişki şematik olarak ifade edilmiştir. Seyirci oyuncu ve sahne olarak üç ana başlık altında toplanabilecek etkenlerin her biri tek tek ele alınarak bağımlı ve bağımsız etkenlerin seyirci oyuncu ilişkisine ve mekana etkisi üzerinde durulmuştur. Sonuçlar bölümünde, tezin tarih boyunca gelişimindeki seyirci oyuncu ilişkisinin etkisi üzerinde durulmuştur. Bir tiyatro mimarının tasarımında seyirci oyuncu ilişkisini tasarıma etken olarak ele alması gerektiği düşüncesiyle tez çalışması sonuçlandırılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY DEVELOPMENT OF THE THEATRE IN RELATION WITH ACTOR AND AUDIENCE AND THEIR EFFECTS ON THE SPACE OF THE THEATRE From the past to the present day, theatre development is affected from relationship between actor and audience. The aim of this study is searching the effects of relationship between actor and audience on the space of theatre. And searching the answer of how the contemporary theatre buildings must be. This study consist of six parts. In the first part, the subject and the aim of the study are introduced. The source of the theatre is based on the thousands years ago, rites of primitive people. These rites were for to have a good huntering. The relationship between actor and audience was very active and they were very close to each others. During the theatre playing is being prepared, acting place is very important for creation. So, the architect has a very big responsibility at this point. The architect has a big role for the creation of contemporary theatre. In the second part, the history of the theatre buildings is being expressed. In the Ancient Greece period, it could be talked a theatre buildings. Ancient Greece theatre began in the fifth and fourth centuries BC. Greece Theatre was a competition for the performance of tragic plays as an integral part of the festival held each spring in honour of Dionysos, a god of wine, youth and fertility. So theatre buildings could be got so much people in. The vast size of classical Greek theatres seating between 15000 and 20000 spectators, and open to the sky. Actors, standing on the raised platform or in the circular orchestra. Audience was watching the play from on the ranks of seating. All performances took place in daylight. The actors' changing room or skene was originally a simple structure of a strictly functional character brought into being by the actors' need to change their masks and costumes to match each change of role. Roman amphitheatres and circuses were designed to accommodate racing and aquatic sports. These games provided the staple fare of major festivals marking both religious and civic special occasions in republican Rome. It is known that about Rome theatres that the raised stage and ornately decorated wall rising behind it had come to eclipse the by now semi-circular orchestra in importance and that behind the several large arches in this facade some effort was made to provide scenic vistas in receding perspective and to accommodate machinery which facilitated surprising and magical stage effects. In medieval times, theatre, like all arts, were impression of religion. After a while the theatre find itself out of church. And courtyards, market places, even the wider streets were pressed into service to accommodate performances. Sometimes a large,