Başarı korkusunun dağılımı ve yüksek ve düşük başarı korkusuna sahip öğrencilerin başarı ve başarısızlıklarının yaygın olduğu durumlarda, kendi başarı ya da başarısızlıklarına yaptıkları nedensel yüklemeler
The Distribution of fear of success and the effect of high and low fear of success and consensus information and attributions made for success and failure
  1. Tez No: 43431
  2. Yazar: FİLİZ GÜNER (ÖZDUYGU)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
IX ÖZET Bu araştırmada ilk bölümde üniversite öğrencilerinde ve çalışan kesimde başarı korkusunun nasıl bir dağılım gösterdiği, cinsiyete göre bir farklılığın olup olmadığı incelenmiş, ikinci bölümde ise başarı ve başarısızlığın yaygın olduğu durumlarda yüksek ve düşük başarı korkusuna sahip üniversite öğrencilerinde kendi başarı ya da başarısızlıklarına yaptıkları nedensel yüklemelerin kişisel ve çevresel olması açısından bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada ele alınan değişkenler ilk bölümde iş gücüne katılıp katılmama (memur veya üniversite öğrencisi olma), memurlarda meslek türü, cinsiyet ve öğrenim durumu, ikinci bölümde ise başarı korkusu, cinsiyet, yaygınlık bilgisi ve bireysel başarı durumudur. Araştırmada ilk bölümde 173 kadın 149 erkek olmak üzere 322 memur ve 313 kız ve 265 erkekten oluşan 578 üniversite öğrencisinin başarı korkusu düzeyine, ayrıca memurların meslekleri arasında başarı korkusu açısından farklılık bulunup bulunmadığına bakılmıştır. İkinci bölümde ise yüksek veya düşük başarı korkusuna sahip 88 kız 88 erkek olmak üzere toplam 176 üniversite öğrencisinin, yaygınlık bilgisi koşuluna bağlı olarak, bireysel başarı veya başarısızlıkları çevresel veya kişisel etkenlerden hangisine yüklediklerine bakılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde ulaşılabilen denekler kullanılmış; ikinci bölümünde ise yüksek ve düşük başarı korkusu gruplarına giren denekler, deneysel koşullara seçkisiz olarak atanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Başarı Korkusu Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu, Düşünme Gücü Testi ve Yükleme Formu kullanılmıştır.1X1 Elde edilen verilere ilk bölümde 2x4 ve 2x2 faktörlü deney desenine uygun varyans analizleri; ikinci bölümde ise 2x2x2x2 faktörlü deney desenine uygun iki ayrı varyans analizi uygulanmıştır. Ayrıca veriler oran testi ile de analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, hem memur hem de öğrenci kesimlerinde erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla başarı korkusuna sahip oldukları ayrıca öğrencilerde gözlenen başarı korkusunun memurlara kıyasla daha yüksek olduğu ve memurlarda başarı korkusunun meslek gruplarına göre bir değişme göstermediği şeklinde bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde bulgular, yüksek ve düşük başarı korkusuna sahip öğrencilerin başarı veya başarısızlıklarına yaptıkları yüklemelerin, kişisel veya çevresel olması açısından anlamlı bir farklılık yaratmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin kişisel veya çevresel yüklemelerinde yaygınlık bilgisini dikkate almadıkları da gözlenmiştir. Diğer taraftan başarılı oldukları söylenen bireylerin başarılarını daha çok kişisel etkenlere, başarısız oldukları söylenen bireylerin ise başarısızlıklarını daha çok çevresel etkenlere yükledikleri bulgusu elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular yazılı kaynaklarda bulunan araştırmaların ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study consists of two main parts. In the first part, an exploratory study is conducted in order to find out the distribution of the fear of success in two groups, namely, people participating in the work force as employees at the government offices and people who are not participating in the work force such as university students. Fear of success scale was administered to subjects, including 578 university students and 322 emloyees with university degrees, coming from the following four areas of specialty: clerical workers, health personnel (physicians, dentists, pharmacy), engineers, and economists. In the second part of the study, an experiment was carried out with 176 university students, to examine the effects of fear of success (high and low), outcome (success and failure), consensus information (high and low) and sex (male and female) on the internal and external attributions. In the fist part of the study, the data collected from the employees was analysed using the ANOVA appropriate for 2 (sex: male and female) x4 (specialization areas) factorial design. The results showed that in relation to the fear of success, there was no significant difference among the specialization areas. However, there was a significant main effect of sex, indicating that men had a higher level of fear of success. In order to compare the employees with the students, the data was analysed using the ANOVA appropriate for 2 (participation to the work force: employee and student) x 2 (sex: male and female) factorial design. The results showed that students had a higher level of fear of success. A similar main effect ofV sex found was that men had a higher level of fear of success like the one obtained for the employee group. In the second part of the study, the data was analysed using the ANOVA appropriate for 2 (fear of success: high and low) x 2 (consensus information: high and low) x 2 (outcome: success and failure) x 2 (sex: male and female) factorial desing. The results showed that neither fear of success nor consensus information had a significant effect on attributions made for success and failure. However, a strong effect of self-serving bias was obtained, indicating that attribution of success to the internal and failure to the external factors was made.