İngiltere'nin 1. Mısır işgali (1801-1803)
First British invasion of Egypt (1801-1803)
  1. Tez No: 434300
  2. Yazar: METEHAN SARIGÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Mısır'ın yönetimi hususunda Fransa, İngiltere ve Osmanlı İmparatorluğu arasında ortaya çıkan siyasi çekişmeyi ele almaktadır. Fransa'ya karşı Mısır'da düzenlenen askeri operasyonlar, 1801-1803 seneleri arasında Bâb-ı Âli ve Londra arasındaki siyasi ve askeri çekişmeler tezin ana problematiklerini oluşturacaktır. Söz konusu tarih aralığında Mısır'ın İngiliz dış politikasındaki yeri ve önemi tezin bir başka önemli eksenini oluşturacaktır. İhtilal Harpleri (1791-1812) içerisinde ele alınmaya çalışılacak olan konu, ayrıca devrin üç önemli ordusunun (İngiltere, Fransa, Osmanlı) genel yapıları ve kullandıkları taktik formasyonlar hususunda da bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis takes up the political and military conflicts among the Ottoman Empire, France and the Britain for the control of Egypt. The main problematics of the thesis are military and political conflicts between the Sublime Porte and London from 1801 to 1803. Egypt's position in England's foreign policy at the end of the eighteenth century is an another main axis of the thesis. This issue will be discussed on the basis of the Revolutionary and Napoléonic Wars (1791-1812). Last but not the least, the structures and the tactical formations of the contemporary armies will also be discussed in the thesis.