The International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia: A critical assessment of transitional justice in the former Yugoslavia
Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi: Eski Yugoslavya'da geçiş dönemi adaletinin kritik değerlendirmesi
- Tez No: 434301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE KINACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, 1993'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından adaleti sağlamak, savaş suçları, barışı ve uzlaşmayı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bununla birlikte ICTY kurulduktan yirmi yıl sonra başarıları çok tartışılmaya başlandı. Bu nedenle tezde üç vaka çalışması yapılmıştır: Sırbistan, Bosna-Hersek ve Hırvatistan'da uluslararası adalet nasıl tesis edildi. Tezde ICTY'nin uluslararası adaleti ve toplumdaki post-çatışmayı nasıl teşvik ettiği tartışılmaktadır. Aslında tartışılan ICTY'nin uluslararası adalete göre intikamcı bir yol izleyen kurum olduğudur. Diğer iki önemli tartışma ise toplumun bölünmesine neden olan baskıcılık ve farklı etnik gruplar arasında yükselen antagonizme neden olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia, ICTY was created by the United Nations Security Council in 1993, with the aim to provide justice, address atrocities and enhance peace and reconciliation. However, after more than two decades the ICTY's achievements have been subject of many debates. Taking that into consideration, the thesis will deal with three case studies; Serbia, Bosnia and Herzegovina and Croatia in order to explore how transitional justice has been implemented in those countries. The thesis is questioning the argument that ICTY has promoted transitional justice and post-conflict transformation of societies of the former Yugoslavia. In fact the main argument is that ICTY is the agency of retributive rather than transitional justice. The other two important arguments are that ICTY, through pressure on authorities, has created divisions inside societies and that verdicts have only enhanced antagonism between different ethnic groups.