İşgalin başından günümüze Filistin eğitim sistemi
The education system in Palestine from the beginning of the occupation to the present day
  1. Tez No: 792588
  2. Yazar: FATMA A. I. KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLDEREN ALACAPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Filistin halkı, bilimsel mücadelesi boyunca zor koşullardan geçti ve hala genel hedefler, müfredat ve denetim açısından eğitimin farklı dönemlerden etkilendiği olağanüstü koşullara maruz kalıyor. Bu nedenle Filistin halkının eğitim sistemini incelerken tarihin içinden geçmiş durumlardan ve savaşlardan uzaklaşamayız. Eğitimin her zaman insan yolculuğunu engelleyen her şeyle yüzleşmek için ilk araç ve silah olduğu yer. Bu nedenle, bu tarihsel çalışma, Filistin eğitim sisteminde meydana gelen değişikliklerin arkasındaki itici güçlerin 1917'de İngiltere'nin emrinde göründüğünü; Filistin'de yasadışı İsrail devletinin kurulması; Mısır ve Ürdün egemenliği 1967; İsrail -Arap savaşları. İsrail'in etkisiyle 1.289 okul kapatıldı ve 297'si bombalanarak tamamen yok edildi. Ayrıca Filistin eğitim müfredatı saldırganların kontrolü altında kaldı. 1993'ten bu yana Filistin eğitiminin değişme şekliyle ilgili olarak, kendi yapısını inşa etme, personel işe alma, yönetim sistemlerini ve planlama ve yönetim kapasitesini geliştirme, geliştirme programları tasarlama ve bunların uygulanması için kaynak yaratma ile ilgili olarak, ilk birleşik Filistin müfredatını geliştirin Batı Şeria ve Gazze için. ayrıca eğitimin mevcut gerçekliğinin teşhisi ve eğitimin temel bir insan hakkı olduğu kadar sosyal ve ekonomik kalkınma için bir yaşam aracı olduğu ve ahlaki değerin köklerinin aşılanmasının önemi.
Özet (Çeviri)
Over the course of its scientific struggle, the Palestinian people have gone through difficult circumstances and are still exposed to extraordinary circumstances, where education has been affected through different periods of time in terms of overall objectives, curricula and supervision. Therefore, when studying the educational system of the Palestinian people, we cannot move away from the situations and wars that have gone through history. Where education has always been the first tool and weapon to confront everything that hinders its human journey. Therefore, this historical study finds out that, the riding forces behind the changes occurred in Palestine education system appeared to the ‎mandate of Britain in 1917; the establishment of illegal Israeli state in Palestine; the Egyptian and ‎Jordanian sovereignty 1967‎; Israel -Arab wars. as the influence of Israel, 1,289 schools were closed, and 297 were completely destroyed by bombing. Also, the curriculum of ‎Palestinian education remained under the control of the assailants. Regarding the way Palestinian ‎education changed since 1993, build its own structure, recruit staff, develop its management ‎systems and its capacity ‎for planning and management, design development programs and ‎fundraise for their ‎implementation, develop the first ever unified Palestinian curriculum for the ‎West Bank ‎and Gaza. furthermore, ‎diagnosis of current reality of education and considering education as a basic human right as well ‎as living tool for ‎social and economic development and importance of instilling the roots of moral value.