Türk edebiyatında sembolizm
Symbolism in Turkish literature
- Tez No: 434302
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Tez,“Sembolizme Doğru”,“Dekadan Kimdir”ve“Sembolizm Akımı”isimli üç ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölümde parnas şiir akımına yönelik muhalif sesler, ikinci bölümde sembolizmden önceki aşama olan dekadanlık kavramı ve dekadanlar, son bölümde ise sembolizm akımının tarihi gelişimi, sembolist sanatçıları ve sembol kavramı incelenmiştir. Her bölümde önce Batı edebiyatındaki gelişmeler, ardından Türk edebiyatında bu gelişmelerin yansımaları verilmiştir. Sembolizm akımı, Batı edebiyatında ortaya çıktıktan kısa bir zaman sonra Türk edebiyatını da etkisi altına almıştır. Sembolist akımın etkileri yalnızca şiirde görülmemiştir. Gazete ve dergilerde sembolizm akımının hem lehine hem aleyhine makaleler kaleme alınmıştır. Bütün bu yazılanlar göz önüne alındığında edebiyatçılarımızın dönemi içinde sembolizm akımını tam anlamıyla anladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named“Symbolsm in Turkish Literature”, the impacts of western symbolism movement in Turkish literature are tried to be identified with the help of newspapers and magazines which were printed between 1896-1923. Thesis consists of three main titles:“Towards Symbolism”,“Who is Dekadan”and“Symbolism Movement”. In the first part, opponent works against parnasism movement, in the second part, former level of symbolism the decadent movement and the decadents, in the third part the historic improvement of symbolism, the symbolist artists and the term 'symbol' are studied. In each part first improvements in Western Literature, then the reflections of those in Turkish literature are given. Symbolism movement influenced the Turkish literature a short time later after it appearanced in Western Literature. The influence of symbolist poetry was not observed only in poetry. Articles were written for and against symbolism movement in newspapers and magazines. With the light of all the information above, it can be seen that our authors had a good understanding of symbolism ahead of their age.