Yeni toplumsal hareketler, sivil itaatsizlik ve sokak sanatı: 'Avareler' Ankara örneği
New social movements, civil disobedience and street art: 'Avareler' Ankara example
  1. Tez No: 434303
  2. Yazar: ZEYNEP ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma kaçınılmaz olarak gerçekleşmekte olan toplumsal değişimleri ve hareketleri anlamak ve doğru biçimde değerlendirmek için, onlarla karşılıklı etkileşim içerisindeki unsurları anlamak ve doğru biçimde değerlendirmek gerektiği düşüncesinden yola çıkarak; yeni toplumsal hareketleri anlamak ve doğru biçimde değerlendirmek için, sivil itaatsizlik eylemleri biçiminde ortaya çıkan sokak sanatını anlamak ve doğru biçimde değerlendirmek gerektiği düşüncesiyle, betimleyici bir nitel araştırma olarak tasarlanmıştır. Bu amaçla önce teorik bir altyapı oluşturularak yeni toplumsal hareketler, bu hareketler kapsamında öne çıkan sosyal eylemler olarak sivil itaatsizlik eylemleri ve sivil itaatsizlik eylemi olarak sokak sanatının temel özellikleri, aralarındaki bağlantılar, karşılıklı ilişki ve etkileşimler ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu esnada, literatür taramaları sonucu rastlanamamış olan şehir hakkıyla sokak sanatının ana teması sokağı geri almak söylemleri arasındaki bağ, ilişki ve etkileşimin de açıklanarak ortaya konulmasına çalışılmıştır. Daha sonra sokak sanatını ortaya koyan ve dolayısıyla toplumsal hareketleri hem etkileyen, hem de onlardan etkilenen aktörlerin onu nasıl değerlendirdiklerinin anlaşılması ve betimlenerek aktarılması amacıyla alan çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ankara çıkışlı AVARELER'le yürütülen görüşmeler sonucunda sokak sanatçılarının sokak sanatı konusundaki değerlendirmeleri ve düşünceleri hakkında bilgi toplanmış ve aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand and correctly assess the social change and movements that are inevitably taking place, we must understand and correctly evaluate the elements they are interacting with, and as such understanding and correctly evaluating street art as a social action that is emerging in the form of civil disobedience may help understand and correctly assess the new social movements taking place. Based on this idea, this study has been designed as a descriptive qualitative research. For this purpose, first we have tried to create a theoretical infrastructure presenting the main features of new social movements, civil disobedience and street art as a form of civil disobedience, with connections, mutual relations and interactions between each other. Meanwhile, we have also tried to explain the relationship and interaction between The Right to the City and one of street arts main themes, Reclaiming the Streets. Later, field work was conducted in order to understand and depict how the actors who create street art and consequently affect and get effected by social movements evaluate it. As a result of interviews conducted with AVARELER, a street art group from Ankara, information on reviews and thoughts of street artists concerning the social action they display was collected and transferred.