Mardin ilinde gerçekleştirilen tercihli ve geleneksel evlilik çeşitleri
The survey of prefential and customary marriage types which were conducted in Mardin
- Tez No: 434312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, Mardin ilinde gerçekleşen tercihli ve geleneksel evliliklerin ekonomik ve sosyo-kültürel nedenlerini, evliliklerin gerçekleşmesinde karar vericilerin kimler olduğu, evliliklerde yaşanan statü ve rol değişimleri ve bu evliliklerde yaşanan aile içi sorunlar ile bu sorunlarla baş etme yolunu ortaya koymayı amaçlamaktır. Araştırma Mardin ilinde gerçekleştirilerek bu kapsamda 10 evlilik çeşidi bulunmuştur. Küreselleşmeye rağmen araştırmada farklı evliliklerin bulunması, Mardin'nin çok kültürlülüğü yansıtan ender illerden olduğu anlaşılmıştır. Bu yönüyle, söz konusu evlilikler kültürel zenginliği yansıtması açısından önem arz etmektedir. Araştırma, fenomenolojik nitel yöntemle gerçekleşmiştir. Tüm evlilik çeşitlerinden örnek alınarak, 11 kadın ve 11 erkek olmak üzere toplamda 22 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler dışında araştırmacının katılımlı gözlemleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma bölgesinde din ve gelenek, aile yaşamını şekillendiren önemli bir unsur olduğu anlaşılmıştır. Tercihli ve geleneksel evliliklerin, bireyin kararı dışında gerçekleştiği ve bireyin bu durumu kabullendiği görülmüştür. Ayrıca aile içi ilişkilerden doğan sorunların bireyler açısından fedakârlıkla aşıldığı veya kadere razı olunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal causes of economical and sociocultural of prefential and customary marriages, who are the decision makers, status and role variables in marriages, parental discords and competing with these problems. Research was conducted in Mardin/TURKEY and found 10 marriage types within this scope. It was understood that Mardin is one of the most precious city reflecting multiculturalism because varied marriages were found in spite of globalization. On that sense, marriages in question have importance to indicate cultural wealth. Phenomenological qualitative method was applied method was applied in this research. By taking examples from all marriage types, 11 women and 11 men in total 22 participants were interviewed in depth. In addition to interviews, researcher's attendant observations were included to the research. Custom and religion are important states that form domesticity in research area. It was observed that prefential and customary marriages occur against individual's will and individual accepts the situation. It was also understood that parental discords were overcome or bowed to the inevitable by individuals.