Yükselen piyasa ekonomilerinde ulusal tahvil endeksinin belirleyicileri: 2004-2015
Determinants of sovereign bond index in emerging market economies: 2004-2015
  1. Tez No: 434343
  2. Yazar: ERAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGE KANDEMİR KOCAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yükselen piyasa ekonomileri, küresel ekonomi ve finans piyasalarıyla bütünleşme adına 1980'li yılların sonlarından 1990'lı yılların ortalarına kadar önemli adımlar atmışlardır. 1990'lı yıllarda yükselen piyasa ekonomilerine yabancı sermaye girişleri önemli miktarda artmaya başlamış ve böylece yükselen piyasa ekonomileri riskliliğinin analiz edilmesi rağbet gören bir konu olmuş, söz konusu ülkelerin kalkınma sürecinde gösterdikleri dinamik yapı sebebiyle günümüzde de güncelliğini korumuştur. Bu çalışmanın amacı, güncel bir veri setiyle yükselen piyasa ekonomileri ulusal tahvil endeksi getiri farklarının belirleyicilerini analiz etmektir. Bu amaçla, 2004 ile 2015 yılları arasındaki dönem için 13 yükselen piyasa ekonomisine ait veriler kullanılarak ülke risk primini temsilen kullanılan EMBI endeksi getiri farklarının belirleyicileri incelenmiştir. Ampirik analiz sonuçlarına göre, ülkelerin makroekonomik temellerine ilişkin güçlü sinyaller vermekte olan likidite ve borç ödeyebilme gücü göstergeleri ile küresel risk iştahı göstergesi EMBI getiri farkını belirlemede anlamlı bulunmuştur. Yakın dönemde özellikle makro panellerle ilgili çalışmaların artmasıyla, yatay kesit bağımlılık ve birim katsayılarındaki heterojenlik olgularını değerlendirme şansı elde edilmiştir. Bu sebeple çalışmada, panel üyeleri arasında yatay kesit bağımlılığı ve heterojen eğim katsayıları olgularını göz önünde bulunduran Pesaran (2006)'ın Ortak İlişkili Etkiler Ortalama Grup Tahmincisi (CCEMG) ile Eberhardt ve Teal (2010)'in Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) kullanılmıştır. Belirtmek gerekir ki, ilgili yazında daha önce Eberhardt ve Teal (2010)'in AMG tahmincisini kullanan bir çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın ekonometrik yöntem açısından ilgili yazına belirgin bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Emerging market economies took important steps from the end of 1980s to the mid-1990s with regard to the integration with global economy and financial markets. Foreign capital inflows in emerging market economies significantly increased in the 1990s; thus analyzing the determinants of sovereign risk premium in emerging markets became an attractive subject and has retained its significance today as well due to the dynamism of these countries displayed in the process of development. The aim of this study is to analyze the determinants of emerging market economies' sovereign bond spreads with an updated data set. For this purpose, country risk premiums proxied by EMBI spreads have been examined by using the data of 13 emerging market economies within the period of 2004 and 2015. According to the results of the empirical analysis, liquidity and solvency indicators, which give strong signals about the macroeconomic fundamentals of countries, and the indicator of global risk appetite have been found as significant in determining EMBI spreads. As studies on macro panels have increased in the recent period, the chance to evaluate cross section dependence and coefficient heterogeneity across panel members has been found. For this reason, in this study, Pesaran (2006)'s Common Correlated Effects Mean Group Estimator (CCEMG) and Eberhardt and Teal (2010)'s Augmented Mean Group Estimator (AMG) are used. Both CCEMG and AMG estimators consider cross section dependence and coefficient heterogeneity across panel members. It is necessary to mention that there has not been any study that uses Eberhardt and Teal (2010)'s AMG estimator in the literature yet. Therefore, this study is thought to contribute notably to the related literature in terms of the econometric method.