(R,S) envanter politikası için statik fiyatlandırma kararları
Static pricing decisions in (R,S) inventory models
  1. Tez No: 434342
  2. Yazar: MUAMMER EDİB GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, sonlu planlama ufkuna sahip tek bir mamul ele alınmaktadır. Söz konusu mamule ilişkin envanter (R,S) politikası temel alınarak kontrol edilmektedir ve her bir dönem için talep, fiyatın toplamsal bir fonksiyonu olmaktadır. Toplamsal talep fonksiyonunda yer alan rassal terim normal dağılımı takip etmektedir. Toplam maliyet, sabit sipariş maliyeti, birim değişken maliyet, elde bulundurma ve ceza maliyetinden oluşmaktadır. İzlenecek fiyatlandırma ve envanter politikası (R,S,p) politikası olarak adlandırılmaktadır. Bu politikaya göre, planlama ufkunun başında, toplam beklenen karı maksimize eden optimal sipariş yükseltme düzeyleri, tedarik aralıkları ve fiyatlar belirlenebilmektedir. Bu doğrultuda, (R,S,p) politikasına ilişkin optimale yakın parametre değerlerinin elde edilmesinde kullanılmak üzere iki ayrı kuadratik tamsayı programlama modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a firm which sells a single product over a finite planning horizon is considered. Inventory is controlled based on (R,S) policy and price dependent stochastic demand function is assumed to be in an additive form in each period. The stochastic component of price dependent demand function is a random variable which follows normal distribution. Total cost is comprised of fixed ordering cost, unit ordering cost, holding and shortage costs. The proposed inventory-pricing policy to control the system described is named as (R,S,p) policy. The essence of (R,S,p) policy lies in determining replenishment intervals, order-up-to levels and pricing decisions at the beginning of the planning horizon. In this context, two quadratic mixed integer programming formulations are proposed for finding the near optimal parameters of (R,S,p) policy.