Tarihsel bir perspektifle Avrupa Birliği'nin Orta Asya politikası
European Union in a historical perspective Central Asian policy
  1. Tez No: 775204
  2. Yazar: IŞIL ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUAY TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Rusya, Çin ve İran'a komşu Orta Asya bölgesi, zengin doğalgaz ve petrol rezervleri, geniş pazarı ve jeostratejik önemi ile AB'nde Orta Asya politikalarının ön plana çıkmasına neden olmuştur. SSCB'den dağılmasından sonra bağımsızlıklarına yeni kavuşan Orta Asya devletlerinin farklı dış politika stratejileri ise AB politikalarına girmelerini kolaylaştırmıştır. Bu nedenlerle 1990'lı yılların başında iş birliği şeklinde başlayan ilişkiler yıllar içinde daha kapsamlı hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, konu ile ilgili kitaplar, ulusal/uluslararası kurum ve kuruluş istatistikleri, araştırmalar ve raporlar, haber kaynakları, ilgili devlet ve kurumların çevrimiçi yayınladıkları veriler kullanılmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde AB'nin kuruluşu, bütünleşmesi, genişlemesi ve kurumları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Orta Asya bölgesinin beş ülkesi Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan tanıtılmış, AB'nin bu bölgeye olan ilgisinin nedenleri ortaya konulmuş, AB'nin bölge ülkeleriyle iş birliği alanları ile iş birliği araçlarına değinilmiş ve bölge ülkeleriyle ikili ilişkileri anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, AB'nin 2007 ''Avrupa Birliği ve Orta Asya: Orta Asya ile Yeni Bir Ortaklık İçin Stratejisi'' ve 2019 ''AB ve Orta Asya: Daha Güçlü Bir Ortaklık İçin Yeni Fırsatlar'' ayrıntılı bir şekilde incelenerek stratejilerin uygulama sonuçları değerlendirilmiş, bölgede etkili olan dış aktörlerden Rusya, Çin, ABD ve Türkiye'nin bölgeyle ilişkileri değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının temel varsayımı, AB'nin Orta Asya Stratejisi'nin bölge ülkelerinin ve kendi çıkarlarının gerçekleşmesine uygun olduğu yönündedir. Bu çıkarların sağlanmasında AB, bölgenin komşuları Rusya ve Çin ile bölgede etkin rolleri olan ABD ve Türkiye'nin bölgeye yönelik yaklaşımlarını iyi izlemesi gerekmektedir. Anahtar Kelimeler; AB, Orta Asya, Strateji,
Özet (Çeviri)
With its rich natural gas and oil reserves, wide market and geostrategic importance, the Central Asian region, which is adjacent to Russia, China and Iran, has brought Central Asian policies to the fore in the EU. The different foreign policy strategies of the Central Asian states, which gained their independence after the collapse of the USSR, facilitated their entry into EU policies. For these reasons, relations that started in the form of cooperation in the early 1990s have become more comprehensive over the years. In this thesis, related books, statistics of national/international institutions and organizations, research and reports, news sources, elements published by the relevant government and other publications were used. The thesis work consists of three parts. In the first stage, information was given about the establishment, integration, transitions and institutions of the EU. in the second part; Five countries in the Central Asian region, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Tajikistan and Turkmenistan were introduced, the reasons for the influence of the EU on this region were revealed, the cooperation areas and cooperation tools of the EU with the countries in the region were mentioned, and bilateral relations with the countries of the region were explained. The last part of the study was created by examining in detail the EU's 2007“European Union and Central Asia: New Partnership Strategy with Central Asia”and 2019“EU and Central Asia: New Opportunities for a Stronger Partnership”. By evaluating the results of the application, the relations of Russia, China, USA and Turkey, which are the influential foreign actors of the region, with the region were evaluated. The basic assumption of the thesis is that the EU's Central Asia Strategy is suitable for the realization of the regional countries and their own interests. In achieving these interests, the EU, the neighbors of the region, Russia and China, and the USA and Turkey, which have active roles in the region, should closely monitor their approaches towards the region. Keywords; EUi Central Asia, Strategy