AB üye ülkelerinin enerji ile iklim politika stratejileri ve hedefleriyle ilgili uzun vadede değerlendirilmesi: Enerji üçlemesi yaklaşımı
Assessing the EU member states' prospects on energy and climate policy strategies and targets: An energy trilemma approach
  1. Tez No: 434369
  2. Yazar: UĞUR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Avrupa Birliği 28 üyesi ile birlikte enerji konusunda ciddi yatırımlar yapmaktadır. Dünya da yaşanan enerji krizleri yüzünden, enerjinin önemi önce ki yıllarda katlanarak artmıştır. Avrupa birliğinin ortak politikası gereği enerji hedefleri belirlenmiştir. Bu hedefler Enerji ve İklim Politikaları stratejisi adı altında 2020, 2030 ve 2050 kısa ve uzun vadeli olarak belirlenmiştir. Adeta bir yol haritası olan bu süreçte temel amaçlar, yenilenebilir enerji'nin kullanımını arttırmak, enerji verimliliğini arttırmak ve sera gazı salınımını düşürmektir. Birliğin asıl amacı Avrupa Birliği ülkeleri için güvenilir bir enerji tedariki sağlamak, kömürün payını azaltmak, yenilenebilir enerjiye teşviki sağlamak ve çevreyi korumaktır. Bu tezin amacı Avrupa Birliği enerji politikalarını detaylı şekilde inceleyip, karşılaştırmalı politika analizi kullanarak üye ülkelerin enerji politikalarını, projelerini ve hedeflerini Dünya Enerji Konseyinin Enerji Üçlemesi Listesine göre incelemektir ve analiz etmektir. Enerji üçlemesinde ki 3 ölçü şunlardır; enerji güvenliği, enerji eşitliği ve sürdürülebilir çevre'dir. Bu 3 ana başlık altında bir çerçeve geliştirilmiştir. Bu çerçeve, üye ülkelerin profillerini daha iyi analiz etmeyi hedeflemiştir. Ülkeler karşılaştırılırken 3 ana grupta incelenmiştir. Bu gruplar Dünya Enerji Konseyinin belirlediği enerji üçlemesi listesinde ki performanslarına göre sınıflandırılmıştır. İlk grup yüksek ulaşılabilir üyeler, diğeri orta derece ulaşılabilir üyeler ve son olarak düşük derece ulaşabilir olarak sınıflandırılmıştır. Geliştirilen çerçeve'de analiz edilen önemli noktalar ülkelerin politikalarını analiz ederken kullanılmıştır. Sonuç olarak performanslarına göre öne çıkan ülkeler İsveç, Avusturya ve Danimarka olmuştur. Gruplar arası enerji politikalarının başarılı olmasına göre yakın gelecekte İtalya'nın yüksek ihtimalle bir üst gruba geçmesi ön görülmüştür. Özetle enerji güvenliği, enerji eşitliği ve sürdürülebilir çevre başlıkları altında ülkeler kendi politikalarını geliştirmiş ve 2020, 2030 ve 2050 için hedeflerini belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
European Union with its 28 member states has been making significant investments on the field of energy. As a result of the energy crises which have broke out all around the world, the importance of the energy has gradually increased for the last few years. Some goals have been set for energy within the framework of European Union's common policy. These goals are defined as 2020, 2030, and 2050 targets in the short and long term under the name of Energy and Climate Change Strategies. The main aims of this process which serves as a Roadmap are to promote the use of renewable energy, increase the energy efficiency, and decrease the use of greenhouse gases. The basic goals of the EU is to provide a reliable energy supple for the European Union members, decrease the share of the coal, promote the use of the renewable, and protect the environment. This thesis aims to analyze the policies of the EU in details, study the energy policies, energy projects and goals of the member states in the context of energy trilemma index created by World Energy Council by employing the method of comparative policy analysis. Three dimensions within energy trilemma index are energy security, energy equity, and environmental sustainability. With the framework outlined by these three dimensions, a better analysis of the member states is aimed. When a comparison is being made among the countries, they are basically studied in three main groups. These groups were determined by the performances of the countries based on the energy trilemma index proposed by World Energy Council. The first group includes the high achieving members; the second group includes the medium achieving members, and the last group includes the low achieving members of the Union. Main points in the framework are used in analyzing the policies of the countries. As a result of this classification, Sweden, Austria, and Denmark are determined as the leading countries in terms of their performances. Italia is expected to shift to the upper group in the near future if the energy policies will be successful. To sum up, countries have developed policies under the dimensions of energy security, energy equity and sustainable environment, and also set their specific goals for the years 2020, 2030, and 2050.