Kimya konularına yönelik alternatif kavramların tanılayıcı dallanmış ağaç (TDA) tekniğiyle belirlenmesi
The determination of alternative concepts about chemistry topics by the technique of diagnostic branched tree (DBT)
  1. Tez No: 434383
  2. Yazar: GÜRKAN GEÇGEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, klasik ölçme ve değerlendirme araçlarına alternatif olan Tanılayıcı Dallanmış Ağaç (TDA), tekniğiyle kimya konularındaki alternatif kavramların belirlemek amaçlanmıştır. TDA, klasik ölçme ve değerlendirme araçlarından yapısı ve amacı farklı olmasıyla dikkat çekmektedir. Araştırma tarama yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırma Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf öğretmenliği Anabilim Dalı ve Fen Bilgisi Anabilim Dalı öğrenim gören 222 öğretmen adayı üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiki yöntem kullanılmıştır. Araştırmada TDA tekniği ile geçerli ve güvenilir 22 maddelik bir kimya kavram testi geliştirilmiştir. Bununla birlikte öğretmen adaylarının madde ve özellikleri, elementler, bileşikler, çözeltiler ve koligatif özellikler, metaller, fiziksel ve kimyasal değişimler, asitler ve bazlar, kimyasal bağlar, ısı ve sıcaklık kimya konuları ile ilgili alternatif kavramlara sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to identify misconceptions in chemistry topics with the technique of Diagnostic Branched Three (DBT), which is an alternative to classic measurement and assessment tools. The DBT stands out over common measurement and assessment tools by its different structure and purpose. The research was executed with a survey method. The research was carried out on 222 pre-service teachers attending the Department of Elementary and Science Education of Education Faculty of Dumlupinar University. Descriptive statistical methods were used in the analysis of the data obtained in the research. In the research, with the technique of DBT, a reliable and valid Chemistry Conceptual Test, consisting of 22 items, was developed. In addition, it was determined that pre-service teachers had alternative conceptions about the chemistry topics of matter and its properties, elements, compounds, solutions and colligative properties, metals, physical and chemical changes, acids and bases, chemical bonds, and heat and temperature.