Çağdaş sosyal hareketler ve çevrimiçi katılımcı medya: Gezi Parkı hareketi ve Çapul.TV örnek olayı incelemesi
Contemporary social movements and online participatory media: Case study on Çapul.TV of Gezi Park movement
- Tez No: 434395
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLRUBA ÇATALBAŞ ÜRPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, Gezi Parkı ve çapul.tv örneklemi üzerinden yeni sosyal hareketler ve çevrimiçi katılımcı medya arasındaki ilişkiyi ve bu hareketler etrafında örgütlenen çevrimiçi katılımcı medyaların örgütsel, teknolojik, ekonomik yapılarını ve editoryal olanak ve sınırlılıklarını incelemektir. Çalışmanın varsayımı, yeni sosyal hareketler doğası gereği ana damar ticari medya formlarının dışında çevrimiçi katılımcı medya formlarının etkin olduğu bir medya ortamını talep eder. Bu hareketler etrafında/sırasında örgütlenen çevrimiçi katılımcı medya formlarının sürdürülebilir olması sivil bir kültüre yaslanmasıyla mümkün olabilir. Gezi parkı döneminin çevrimiçi katılımcı medyalarından çapul.tv'nin hareket sona erdikten sonra hala varlığını sürdürüyor olması sivil bir inisiyatif olarak kurulmuş ve devam ediyor olmasına dayanmaktadır. Uygulanan temel araştırma yöntemleri, derinlemesine görüşme, çapul.tv internet sitesi ziyaretçileri ve sosyal medya takipçilerinin istatistiki analizi, haber içerik analizi ve dolaysız gözlem teknikleridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the relationship between contemporary social movements and online participatory media. The assumption of this study is that contemporary social movements demand the support of online participatory media environment by nature. The sustainability of online participatory media forms emerged in these movements depends on their civic culture. The perseverance of çapul.tv, which is established during Gezi Park movement, is owed to its civic bases. The main research techniques applied are in-depth interviews, statistical analysis of çapul.tv website visitors and social media followers, content analysis of news items and firsthand observations.