The immigrant question in France: Formation of class fractions from anti-colonial struggles to urban riots
Fransa'da göçmen sorunu: Anti-kolonyal mücadelelerden kent ayaklanmalarına sınıf fraksiyonlarının oluşumu
- Tez No: 434396
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE FÜSUN ÜSTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma temelde iki tez ortaya koyuyor: öncelikle, kökenleri Mağrip ve Sahra-altı ülkelerinde bulunan göçmenlerin ve ikinci ve üçüncü nesil göçmen çocuklarının alakalı olduğu, Fransız kamuoyunu da sıklıkla meşgul eden problemlerin“göçmen sorunu”olarak nitelendirilebileceğini ileri sürüyor. Bunu yaparken de, büyük ölçüde Fransa topraklarında doğmuş oldukları için, göçmen çocuklarını vatandaş olarak gören Fransız hukukunun daha dar bir çerçevede kabul ettiği göçmen tanımıyla sınırlı kalmayacağını söylüyor. Bunun yerine, hukukî anlamda vatandaşlık durumlarına bakmaksızın, hem göçmenlere hem de göçmen çocuklarına, kuşaklar arasındaki kültürel aktarım üzerinden, bir sosyal kategori olarak göçmenlik temelinde yaklaşmayı öneriyor. İkinci olarak, göçmen sorununun esasen Fransız Cumhuriyet modelinin ve toplumsal formasyonunun özgüllüklerinden değil, bu özgüllükleri ihtiva eden kapitalist üretim biçiminden kaynaklandığını, ve, buna uygun olarak, göçmen sorununun, çalışmamızı ilgilendiren göçmenler ve göçmen çocukları bakımından, gerçekte bir sınıf karakteri taşıdığını ileri sürüyor.
Özet (Çeviri)
This study has basically two theses: first, it claims that the problems that often come into the public debate in France related to the immigrants issued from the countries of the Maghreb and Sub-Sahara and to their descendants of second and third generations can be identified under the rubric of 'immigrant question'. It does not rely upon the narrower legal definition of immigrant in the French law which accepts most of the descendants as French citizens and not as immigrants on the grounds that they were born on the French soil; instead, regardless their legal status of citizenship, it approaches the immigrants and their descendants under the same social category of immigrant through the phenomenon of cultural transmission between generations. Second, it claims that the immigrant question as such derives not essentially from the peculiarities of the French Republican model and the French social formation but from the capitalist mode of production which implies those peculiarities, and that the question, accordingly, has in fact a profound class character as regards the immigrants and their descendants that are in the scope of this study.