Hekimin aydınlatma yükümlülüğünden kaynaklanan hukuki sorumluluk
Civil liability arising from doctor's duty to inform
  1. Tez No: 434408
  2. Yazar: İLHAN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tıbbi müdahaleye onam tıbbi müdahalenin hukuken geçerliliğinin şartlarından biridir. Bu onamın geçerli olabilmesi için de hastanın tıbbi müdahale hakkında hekim tarafından aydınlatılmış olması gerekir. Bu sebeple hekimin tıbbi müdahale hakkında hastasını aydınlatma zorunluluğu bulunmaktadır. Hekim müdahalenin özellikleri, risk ve yararları, başarı şansı, alternatifleri, reddedilmesi durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda hastasını bilgilendirmelidir. Hekimin bu yükümlülüğünü ihlali sonucu hasta bir zarara uğrarsa hekim ortaya çıkan zararı gidermekle yükümlüdür. Bu hukuki sorumluluğun kaynağı çoğunlukla vekâlet sözleşmesi veya haksız fiildir. Hastanın malvarlığında meydana gelen zararlar maddi tazminatın, kişilik değerlerinde meydana gelen eksilmeler ise manevi tazminatın kapsamını belirler. Aydınlatma yükümlülüğünü ispat yükü hekimin üzerindedir. Hekim belli şartları yerine getirerek sorumluluktan kurtuluş olanağına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Consent to a medical intervention is a prerequisite of legal validity of the medical intervention. For the validity of such consent, the doctor shall inform his/her of medical intervention. Thus, duty to inform, functions as a precondition to consent. The doctor shall inform his/her patient of features of medical intervention, its risks and benefits, success rate, alternatives, consequences in the event of refusal of intervention. If the patient suffers damages arising from violation of doctor's duty to inform, the doctor shall compensate the inflicted damages. The legal basis (nature) of such a liability is usually a contract of mandate or a tort. Damages in assets of patient nominate the scope of material compensation. Decrements in patient's personal values nominate the scope of intangible compensation. The doctor is the party with the burden of proving performance of duty to inform. The doctor can be relieved of his obligations by fulfilling some certain conditions.