İslam'da boşanmanın çocuklar üzerindeki hukuki sonuçları
The legal result of divorce on children from Islamic perspectivive
  1. Tez No: 434417
  2. Yazar: CANAN TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Evlilik birliği devam ettiği müddetçe eşler, çocuklarının bakımını ve onlarla ilgili sorumlulukları birlikte yerine getirmektedir. Ancak boşanma halinde çocukların kimin yanında kalacağı, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunun kime ait olacağı meselesi gündeme gelmekte ve bu durum gerek çocuğun yanında kaldığı taraf gerekse diğer taraf açısından hukuki düzenlemeleri gerektiren bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemlerin çözümü amacıyla anne, baba ve çocukların birbirlerine nasıl davranması gerektiğine işaret eden nasların ve fıkıhta prensib haline getirilen kuralların tespit edilerek günümüz hukukuyla mukayesesinin yapılması tezin temel hedefini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, hidâne ve velâyet gibi çocuğun bakımına ilişkin temel kavramlar üzerinde durulduktan sonra sonra ilgili naslar verilerek konunun fıkıh kaynaklarında işlenişi ve günümüz hukukuyla karşılaştırılması yapılmıştır. İslam hukukunda boşanmış ailelerin çocuklarına ilişkin düzenlemeler ile modern hukuktaki velâyet düzenlemesi arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. İki hukuk arasındaki en temel ayrım, İslam Hukukunda çocuğun özellikle annesine ihtiyaç duyduğu dönemde annenin, herhangi bir sebeple bu hakka sahip olamadığı durumlarda çocuğun babaya değil çoğunlukla anne tarafından üçüncü kişilere teslim edilmesidir. Modern hukukta ise tarafların eşit olması halinde anne ya da babaya teslim edilmesi hususu hâkimin takdir yetkisine bırakılarak düzenlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, çocuğun babası dururken üçüncü kişilere teslim edilmesinin bazı mahsurlar içerdiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spouses fulfill their children's care and the responsibilities about them together while marriage continues. There is no problem at this stage. However, the issue of what will be the situation of children and who will take care of them arise in case of divorce. This situation apperars to be a problem that requires legal regulations. For both mother and father, in Islamic law, some rules are established in order to get parental custody their children. Also in the Qur'anic verses and the Prophet 's applications are pointing to how to behave them to each other. All of these constitute the main objective of the thesis. This study first discusses the scope of basic concepts like“hidâne”and parental custody related to child care and then it handles İslamic law on the issue and compares it to modern law by giving related“nas”. There are some differences between“hidâne”in Islamic law and parental custody in modern law. The most important difference is that parents have equal rights in modern law and this situation is regulated in the context of“child's high interest”by granting it at the discretion of the judge. Although“hidâne”in İslamic law is considered as subspecies of parental custody, parents do not have equal rights. The main distinction between the legal systems is that the child is delivered to third parties mostly by mother while the child needs specifically his or her mother but the mother does not have that right for any reason in Islamic law. In conclusion, it includes several drawbacks to deliver the child to third parties while his or her father is available.