أثر العرف فى القوانين العراقية فى نطاق فقه الأسرة الإسلامي
İslam aile hukuku bağlamında örfün Irak hukukuna etkisi / Custom and its impact on Islamic jurisprudence and law in Iraq
  1. Tez No: 744225
  2. Yazar: MOHAMMED YASEEN MAHMOOD AL-DOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GAYRETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte İslam hukukunda örf ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Birinci bölüm, örfün Irak kanunlarında evlilikle ilgili hükümlere etkisini ayrıntılı olarak ele almaktadır. İkinci bölüm ise örfün boşanmayla ilgili hükümlere etkisi hakkındadır. Üçüncü bölüm, nafaka ile ilgili hükümlere örfün etkisini ve kanuni durumunu ele almaktadır. Dördüncü bölümde ise, örfün çocuk ve bakımına ilişkin hükümlere etkisi incelenmektedir. Girişte dört alt başlık bulunmaktadır. Birinci başlıkta, örfün İslam hukundaki yerinden, ikincisinde, örfün kanundaki statüsünden, üçüncüsünde, örf ile ilgili kavramlardan, dördüncüsünde ise kanunen geçerli olabilmesi için örfün taşıması gereken şartlardan bahsedilmektedir. Birinci bölümde, ilk olarak örfün evliliğe etkisinden, ikinci olarak, örfün nafaka üzerindeki etkisinden, üçüncü olarak ise örf ve hukukun boşanmaya ilişkin hükümlere etkisinden söz edilmektedir. Üçüncü bölümde dört konu yer almaktadır: Birinci konu boşanmanın tanımından, ikinci başlıkta örf ve adetlerin boşanma hükümlerine etkisinden bahsederken, üçüncü başlıkta Irak Ahval-i Şahsiyye Kanununda tadil edilen boşanmanın yasal hükmünden bahsedilmektedir. Dördüncü olarak da boşanma türleri ve etkilerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde, nafaka ile ilgili hükümler üzerinde örfün kanuna etkisinden ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm ise çocuklar ve bakımları ile ilgili iki bölümden oluşmakta olup, birinci konu çocuğun tanımı ve örf ve hukukta çocuk hakları, ikinci konu ise örf ve kanunda çocuk bakımı haklarından ve sonuçlarından bahsedilmiş, en önemli bulgulara değinmiş, kaynak ve referans dizinleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was divided into a preface and four chapters, the preamble is about custom, while the first chapter was the effect of custom and law on provisions related to marriage with detail, and the second chapter: the impact of custom and law on provisions related to divorce with detail, and the third chapter: the impact of custom and law on provisions related to alimony With detail, as for the fourth chapter, the effect of custom and law on the provisions related to the child and his care, the preamble contained four demands. In it, I talked about the status of custom in the law, and the third requirement I talked about the concepts related to custom, and the fourth requirement I talked about the conditions that must be met by custom in order to make it legal. She spoke in the first topic on the impact of custom on marriage, and in the second topic on the impact of custom on alimony, and in the second chapter, the impact of custom and law on the provisions related to divorce with The detail included four sections, the first topic was talking about the definition of divorce, the second topic included talking about the impact of custom on the provisions of divorce, while the third topic talked about the legal provision of divorce in the amended Iraqi Personal Status Law No. 188 of 1959, and the fourth topic has It included talking about the types of divorce and its effects, as for the third chapter, the effect of custom and the law on the provisions related to alimony with detail. The law on provisions relating to children and their care included two sections, the first topic was about the definition of the child and the rights of the child in custom and law, while the second topic talked about the rights of childcare approved by custom and law or the results, it mentioned the most important findings and made indexes of sources and references.