Finansal sistemin sermaye yapısını belirleyen faktörler üzerindeki etkisi: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir araştırma
The effect of financial system on determinants of capital structure: A study of developing countries
- Tez No: 434420
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Sermaye yapısı literatürü, firmaların sermaye yapılarındaki değişkenliği ülkeye ve firmaya özgü bir dizi faktör ile açıklar. Yine de, sermaye yapısı kararlarının nasıl alındığı sorusuna tüm firmalar için geçerli olacak tek bir yanıt vermek mümkün değildir. Bunun nedeni, her türlü koşul altında geçerli bir sermaye yapısı teorisinin olmayışıdır. Ancak, her biri belirli koşullar altında geçerli olan bir dizi teorinin varlığından söz edilebilir. Bu nedenle, sermaye yapısını belirleyen faktörlerin farklı koşullar altında incelenmesi, sermaye yapısı literatürüne katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerdeki firmaların sermaye yapıları ve üç ülkeye özgü değişken (finansal sistem, finansal gelişmişlik ve hukuk sistemi) arasındaki ilişki araştırılmıştır. 2006-2012 dönemi için, gelişmekte olan 15 ülkeden 6466 firma incelenmiştir. Oluşturulan dengesiz panel veri setinin analizi için dinamik bir model kullanılmış ve bu modelin tahmininde Sistem GMM metodu tercih edilmiştir. Çalışma sonucunda, sermaye pazarı ağırlıklı ve gelişmiş finansal sistemlere sahip ülkelerde firmaların daha fazla borç kullandığı bulgulanmıştır. Bunlara ek olarak, Kıta Avrupası hukuk sistemi geleneğinden gelen ülkelerde de kaldıraç oranları yüksektir. Yüksek enflasyon, politik istikrarsızlık ve hükumetlerin özel sektör gelişimini desteklememesi de firmaların borç kullanımını arttırmaktadır. Karlılığı düşük, sabit varlıklarının toplam varlıklarına oranı yüksek ve büyük ölçekli firmalarda da kaldıraç oranları yüksektir. Ayrıca, bir ülkenin finansal sistemi ve hukuk sisteminin, o ülkede faaliyet gösteren firmaların sermaye yapısı belirleyicileri üzerinde etkili olmadığı bulunmuştur. Ancak, finansal gelişmişlik düzeyi firmaya özgü belirleyicilerin kaldıraç oranı üzerindeki tesir gücünü etkiler.
Özet (Çeviri)
Capital structure literature attempts to explain firm-level variability in leverage ratios via a number of firm- and country-specific factors. But the question of how does a firm choose its capital structure is yet far from being answered satisfactorily. There is not a universal theory of capital structure that can be applied in all situations. However, a number of theories are valid under their specific conditions. In this framework, analyzing determinants of capital structure in different contexts would be beneficial to understand capital structure decisions of firms. In this study, the relationship between capital structures of firms in developing countries and three country-specific factors (financial system, financial development and law system) is investigated. An unbalanced panel data set consists of firm-level data from 6466 firms and country-level data from 15 countries for 2006-2012 sample periods is created. In order to anayze the data set decribed above, a dynamic panel data model estimated using System-GMM method. The main result of the study is that firms which operate in financially developed countries with Civil Law tradition and market based financial systems have higher leverage ratios while firms in countries with low inflation rates, political stability and government promotion for private sector development use less debt. Also it is observed that financial system and law tradition of a country does not have an effect on capital structure determinants of firms operates in that country. However, financial development level of countries affect the way firm-specific determinants of leverage influence capital structure decisions.