Geleneksel işbirliği ve ödüllü değişim ekonomisine dayalı öğrenmenin öğrenci erişisi üzerine etkisi
The Impact of token economy on student learning in cooperative teaching and traditional teaching
  1. Tez No: 43445
  2. Yazar: İLHAN OKTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilkokulda okutulan Fen Bilgisi dersinde uygulanan işbirliği, ödüllü değişim ekonomisi, işbirliği ve ödüllü değişim ekonomisinin birlikte kullanılmasının öğrenci erişisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma Fen Bilgisi dersinin“İnsan ve Çevre”ve“Canlıların Çeşitliliği”üniteleri ile sınırlandırılmıştır. Hedefler doğrultusunda işbirliği, ödüllü değişim ekonomisi, işbirliği ve ödüllü değişim ekonomisinin birlikte kullanıldığı grupların erişilerinde, geleneksel öğretim öğrencilerinin erişilerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma 1992-1993 öğretim yılının I. yarıyılında, Ankara'daki Demirlibahçe İlköğretim Okulunun 5. sınıflarından, dört sınıfta yürütülmüştür. Kontrol sınıfında geleneksel öğretim devam etmiş, deney sınıflarında ise, 1. deney grubunda işbirliği ve ödüllü değişim ekonomisi birlikte uygulanmış, 2. deney grubunda işbirliği, 3. deney grubunda ödüllü değişim ekonomisi kullanılarak öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarını denkleştirmek için genel yetenek testi ve öğrenci ve ailesi hakkında bilgi edinmek için anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi ve duncan testinden yararlanılmıştır. iAraştırmanın denencelerine göre, aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. İşbirliği, ödüllü değişim ekonomisi, işbirliği ve ödüllü değişim ekonomisinin birlikte kullanıldığı grupların erişisî ile, geleneksel öğretim grubunun - Bilgi - kavrama - toplam erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Akademik Benlik Tasarımı erişileri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Elde edilen bulgulara göre en önemli sonuçlar ise, I. ünitede (İnsan ve Çevre) bilgi erişi düzeylerinde deney ve kontrol grupları arasında fark bulunmamasına karşın, kavrama ve toplam erişi düzeyleri arasında deney gruplarının lehine bir fark bulunmuştur. II. ünitede ise (Canlıların Çeşitliliği) bilgi, kavrama ve toplam erişi düzeyleri, geleneksel öğretim grubuna göre, deney gruplarının erişi düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, işbirliği ve ödüllü değişim ekonomisinin, değişik yaş ve gruplarda, değişik konu alanlarında kullanılması, bu tür öğretim etkinliklerinin kullanılabilmesi için öğretmenlere gereken yardım ve desteğin sağlanması gerektiği önerilmiştir. ii
Özet (Çeviri)
The research findings are stated as follows; A significant differences was found out between the achievements of groups receiving cooperative Learning, token economy, a combination of cooperative Learning and token economy and total achievements of knowledge and comprehension Levels of the group receiving traditional training. There was no significant difference between the achievements of academic self-concept. The most important results in association with the findings are that there was a significant difference in favor of experimental groups in terms of total achievement and comprehension levels. Ahthough there was no significant difference between the knowledge achievement Levels of the control and experimental groups in the first unit. (Man and His Environment); In the second unit (Varieties of Living Species) the achievement levels of experimental groups were found to be higher than the traditional training groups in terms of knowledge, comp rehension and total achievement levels. In the light of these results, it was proposed that cooperative learning and token economy should be implemented in various subject areas and with the necessary support and feedback for the maintenance of such educational facilities. ivThe research findings are stated as follows; A significant differences was found out between the achievements of groups receiving cooperative Learning, token economy, a combination of cooperative Learning and token economy and total achievements of knowledge and comprehension Levels of the group receiving traditional training. There was no significant difference between the achievements of academic self-concept. The most important results in association with the findings are that there was a significant difference in favor of experimental groups in terms of total achievement and comprehension levels. Ahthough there was no significant difference between the knowledge achievement Levels of the control and experimental groups in the first unit. (Man and His Environment); In the second unit (Varieties of Living Species) the achievement levels of experimental groups were found to be higher than the traditional training groups in terms of knowledge, comp rehension and total achievement levels. In the light of these results, it was proposed that cooperative learning and token economy should be implemented in various subject areas and with the necessary support and feedback for the maintenance of such educational facilities. iv