Çalışma hayatının kalitesinin geliştirilmesi ve kalite kontrol grupları
Developing quality of work life and quality control circles
- Tez No: 43446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
îi ÖZET Son yıllarda çalışma hayatının kalitesi ve onun teknikleri (özellikle kalite kontrol çemberleri) yönetim biliminde ve 1» dünyasında popüler hale gelmektedir. Çalınma hayatının kalitesi kavramı verimlilikte iç ve esnek faktör olan insan ile doğrudan ilgilidir. Süreç olarak, çalışma hayatının kalitesi hem çalışanlara hem de yönetime genellikle bazı faydalar vermektedir, örneğin, yönetim İçin; verimlilik ve daha çok kazanç, çalışanlar için daha adil ücretler, iş tatmini, daha iyi çalışma koşulları ve İş güvenliği. Yönetim, çalışanlarına zaman zaman insan dışı muamelesi edebilmektedir. Çalışanlar bir makina veya robot değildir. İnsan sosyal, ekonomik, fiziksel ve psikolojik İhtiyaçlara sahiptir, bu ihtiyaçların iş düzeyinde tatmin edilmesi karmaşık fakat önemli bir süretir. Çalışma hayatının kalitesi ve verimlilik ilişkili konulardır. Eğer yönetim daha çok verimlilik ve tatmin edilmiş çalışanlar istiyorsa, yönetim çalışma hayatının kalitesinde sağlıklı işgücünü ilerletecek bazı değişiklikler yapmak zorundadır. Çalışma hayatının kalitesi programları orjlnalde hem firma hem de sendika ile ilgili katılımcının tutumlarını etkileyebilecek sendika-yönetim çabalarına dayanmaktadır. Çalışma hayatının kalitesi hakkında ilk genel ve sistematik yaklaşım 1950'lerde Londra Tavistock Ensti tütü' sünde Erle Trist ve onun meslektaşları tarafından yapılmıştır. Onların çalışmaları hem teorik hem de pratikçalışmalara dayanmaktaydı.. Son. yıllarda, kullandığımız Çalışma hayatının kalitesi programları Amerikan kalite kontrol uzmanlarından William Deming ve onun meslektaşlarının prensiplerine dayanmaktadır. Ve“çalışma bayatının kalitesi”kavramı 1972'dekl Uluslararası İşçi İlişkileri Konferansında Arden House (Columbia üniversitesi New York)»da verilmiştir. (Hlan-Einstein, 199Q;17) Bu terim aynı anlamda olmasına rağmen birçok firmada bazı farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu yüzden uygulamada farklı tecrübeler olabilmektedir. Birçok firma hayal kırıklığına uğramıştır. Çalışma hayatının kalitesi programları ve kalite kontrol çemberleri genellikle mükemmel yönetim Sistemleri olarak sunulmuşlardır. Yönetim ve çalışanlar su soruyu tartışmışlardır; Gerçekten buna değerler mi yoksa değmezler mi? Bu iki görüş açısını anlamayı gerçekten istiyorsak, Çalışma Hayatının kalitesinin hedeflerini bilmemiz gereklidir. Bu hedefler is tatmini, çalışma koşulları, ergonomi, motivasyon, adil ücretler, tanınma, iş çevresi, çalışanın katılımı, verimlilik, is iklimi, karşılıklı ilişkiler, iscl yönetim ilişkileri, ilerleme için kanallar olması gibi konularla ilgilidir. Genellikle bu kavramlar isin kalitesi ve verimliliğe dayanmaktadır. Bu nedenle“ çalışma hayatının kalitesi ”ve onun teknikleri doğrudan veya dolaylı olarak yöneticilerden işçilere birçok insanı ilgilendirebilir. iş ile ilgili problemler her çalışan erkek ve kadın için stresli bir tecrübe olabilir. Eğerçalışma hayatının kalitesini daha konforlu yapmak ve İşyerinizdeki etkinliği ve verimliliği artırmak istiyorsak feu konu hakkında bir şeyler öğrenmemiz gereklidir. Bu araştırma“ Çalışma Hayatının Kalitesi ”ve“ Kalite Kontrol Çemberleri ”hakkında bilgi vermek için çalışma koşullarının is tatmini ve verimlilik üzerine önemini sunmaktadır. Ek olarak,“Kalite Kontrol Çemberleri”(Çalışma hayatının kalitesi için işçi katılım programlarından biri > çalışma hayatının kalitesi ile İlgili bazı problemlere en iyi çözüm olacaktır. Kalite kontrol grupları yeni ve popüler bir teknik olarak yazar tarafından tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, the quality of work life and its techniques (especially quality control circles) have become more popular in the science of management and in the business world. The concept of“Quality of Work Life”(QWL) is directly related with people, who are an internal and flexible factor In productivity. As a process, QWL generally gives several benefits to both employees and Management. For example, for management ; productivity and more gain; for employees, fairer wages, Job satisfaction, better working conditions and job security. Management can at times dehumanize its employees. The employee is not a machine or robot. People have social, economic, physiological and psychological needs; to satisfy these needs In the workshop level is a complicated but important process. QWL and productivity are related subjects. If management wants more productivity and content employees, management has to make some changes in their quality of work life, which promotes healthy workforce. Quality of work life programs are originally based the union-management efforts that can effect both company and union-related attitudes of participant. The first general and systematic approach about QWL was created by Eric Trist, and his colleagues at the Tavistock Institute in London in 1950's. Their studies werebased on both theory and practice. In recent years the QWL program that we are using based on the principles of American quality control expert, William Demlng and his colleagues. And the term of“quality of work life”was given by Arden House (Columbia university, New York) at an International Labor Relations Conference in 1972. (Hlan- Einstein, 1990:17) This terra (QWL) is still used in several different ways In many companies altough they have the same meaning. Therefore, there are many different experiences in practice. Many companies have been disappointed. QWL programs and QCC are generally presented as the perfect management systems. The management and employees discussed this question; Are they really worthwhile or not ? If we really want to understand these two points of view, we should know QWL1 s goals. These goals are related to many subjects, such as, job satisfaction, working conditions, ergonomics, motivation, fair wages, recognition, work environment, employee participation, productivity, work climate, interpersonal relations, labor-management relationship, avenues for advancement etc. Generally these subjects are based on quality of work and productivity. Therefore QWL and its techniques may concern many people from managers to the workers directly or indirectly. -Work-related problems can be a stressful experience for every working man and woman. If we want to Improve the quality of work life to make it more comfortable and to increase efficiency andproductivity in our workshop we should learn something about in this matter. This research presents the importance of working conditions on Job satisfaction and on productivity in order to give information about QWL and QCC(Quality Control Circles). In additions, QCC(one of the worker participation programs for Quality of Work Life)will be a best solution for several QWL - related problems. QCC, as a new and popüler technique, will be discussed by the writer.