Devlet ve iktidar karşısında çocuğun konumu
Child's status against state and power
- Tez No: 434476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çocuklar, liberal hukuk düzeni karşısında konumları aydınlatılmaya muhtaç bireylerdir. Bu çalışmada, çocukların devlet ve iktidar karşısındaki konumları tartışılacaktır. Velâyet başta olmak üzere birtakım hukuki kurumlar aracılığıyla ebeveyn ve ebeveyn iradesine bağlanan çocuklar, sosyal sözleşmenin tarafı olarak iktidara meşruiyetini kazandıran yetişkinlerle, eşit vatandaşlar olarak algılanmazlar. Çocukların eylem serbestîsine müdahaleyi meşrulaştıran paternalist yaklaşımlar, çocukların bilişsel gelişimlerini tamamlamadıkları gerekçesiyle, onları, kategorik olarak, siyasal ve toplumsal hayatın dışında tutar. Buna karşılık, çocukların liberal teorinin insanlara atfettiği karakter özelliklerini kazanabilmesi için eğitim/zorunlu eğitim başvurulan en önemli araçtır.“Çocukların özel bakım ve yardıma hak sahibi olduğunu”göz önünde bulundurularak kaleme alınan çocuklara özgülenmiş ulusalüstü insan hakları hukuku belgeleri, onların toplumsal yaşamdaki pasif durumlarını değiştirme iddiasındadır; buna rağmen bu belgeler çocukları devlet, ebeveyn ve yetişkin gibi iktidar odakları karşısında özgürleştirme konusunda yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children's status must be explained against the liberal legal order. In this study, children's status against state and power will be discussed. Children are dependent on their parents and parents' will by the custody provisions. Children are not part of the social contract, which is the source of the modern theory of sovereignty, so they are not equals of adults. Intervention on children's actions is legitimated by paternalism and leave children out the political and social structure by paternalistic attitudes, because of their lack of cognitive capacity. On the other hand, children have to continue compulsory education to acquire the basic liberal moral and characteristic features. International human rights law instruments consider that,“childhood is entitled to special care and assistance”and international human rights law instruments are shaped by this idea. However their voice is weak on children's liberation against power sources; like state, parents and adults.