Kent hakkı boyutuyla yeni kentsel toplumsal hareketler: Gezi Parkı eylemliliği perspektifinden İstanbul forum deneyimleri üzerine bir çözümleme
New city right size with urban social movements: Gezi Park activism perspective on an analysis from the people's assembly experience
  1. Tez No: 434481
  2. Yazar: EZGİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Kent kimi kent bilimcilerce bir sanat eseri (oeuvre) olarak yorumlanabildiği gibi kullanım değerinin değişim değerine göre göz ardı edildiği ve söz konusu“sanat eseri”nin tahrip edildiği alanlar olarak da ifade edilebilmektedir. Henri Lefebvre tarafından ilk kez kullanılan“Kent Hakkı”kavramı ile kentsel hakları sermayenin ve devletin elinden alarak kent sakinlerine sunulmaktadır. Ülkemizde kent hakkı mücadelelerine baktığımız vakit yakın geçmişte meydana gelen Gezi Parkı eylemleri akla gelmektedir. Söz konusu eylemler sahip olduğu özellikler bakımından yeni kentsel toplumsal hareketler içerisinde değerlendirilebilirken, ayrıştığı kimi noktalar sebebiyle farklı bir konumda bulunabilmektedir. Bu çalışmada Gezi Parkı eylemliliğinden hareketle mekanda daha görünür olmaya başlayan park forumları, dayanışmalar gibi inisiyatifler bir mülakat çalışması ile farklı toplumsal gruplar ve bunların ortaklaştığı payda belirlenmek suretiyle analiz edilecektir. Bu çerçevede yapılacak mülakatlarda sorulara alınacak yanıtlar ile forumlara katılan kent sakinlerinin“katılım”dan,“kamusal alan”dan,“kentsel hareketler”den ve“kent hakkı”ndan ne anladıkları ve nasıl bir kentlilik düşündükleri ortaya çıkartılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
City several cities scientists an art work (oeuvre) as compared to the exchange value to use value can be interpreted as negligible and said“work of art”can be expressed as the area of the destroyed. Henri with the concept first used by the hands of the Right to the City by Lefebvre urban rights are offered to residents of the city and the state capital. In our country occurred in the recent past when we look at the struggle right to the city Gezi Park comes to mind actions. The new urban social movements can be assessed in terms of properties owned by the said actions, some spots due to the decomposition can be found in a different location. In this study Gezi Park activism of the movement more visible not started parking forums in space, solidarity, such initiatives will be analyzed by interviewing different strata of society with work and to set out the common denominator is their invention. To be held in this context in interviews with answers will be taken to the questions of the residents who participated in the forum“contributions”from“public”to“urban movements”and then say“right to the city”of what to do and they understand the issues that will be studied to how revealing they thought an urban.