Refah devleti modelleri kapsamında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin karşılaştırmalı analizi
The comparati̇ve analysi̇s of safety and health at work servi̇ces i̇n the scope of the welfare state
- Tez No: 434483
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Refah anlayışının gelişim süreci içerisinde, merkezinde bireylerin sağlık ve güvenliğine yönelik tedbirler yer almaktadır. Sağlık ve güvenlik ihtiyaçları sadece bireylerin sosyal hayatlarını kapsamamaktadır. Çalışma hayatı içinde, öncelikle çalışanların sonrasında işyerinin sağlığı ve güvenliği önem teşkil etmektedir. Refah devleti modelleri ortaya çıktıktan sonra, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine yaklaşımda çeşitlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Refah devleti modelleri içerisinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri gibi çalışma hayatının temelini oluşturan bir konu kapsamında verilen hizmetler model ülkelerin karşılaştırmalı ele alınmasıyla incelenecektir. Ülkelerin temsil ettiği refah devleti modelinin, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri bağlamında uyumları değerlendirilecektir. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, kaza ve meslek hastalıklarının azaltılmasında en önemli uygulamaları içermektedir. Dünya'da İSG hizmetlerinin geliştirilmesi, beraberinde önleyici İSG kültürünü oluşturmakta, bu durum da çalışan sağlığı ve güvenliğini arttırmaktadır. İSG hizmetlerine verilen önemin artması, refah devleti anlayışına sahip ülkelerde kaza ve meslek hastalıklarından doğan dolaylı ve dolaysız maliyetleri azaltacak; bu sayede çalışma refahı ve toplumsal refah artışı hızla artacaktır.
Özet (Çeviri)
The Understanding of prosperity has a development process in the center of which there are the cautions aiming the health and safety of the individuals. This development process which moves along the needs is formed not just on the axis of the social life but also formed on the axis of the working life. By the condition of giving the priority to the employees the health and safety of the working place has great importance in this area. The services of health and safety at work started to vary by different Welfare state models comes out, In this study the services of health and safety at work will be analyzed relatively within the context of models of the welfare states basing on the model countries. As this the welfare state models that the countries represent will be evaluated in the context of the services of the health and safety at work. The services of the health and safety at work have the most important implementations for decreasing the accidents at work and the Professional diseases. The Development of the services of the health and safety in the World creates the preventative culture of the work health and safety and this stituation provides the importance given to the health and safety of the employees. Thanks to the increase of the importance that gven to the services of the work health and safety, the direct and indirect cost caused by the work accidents and Professional diseases decreases in the countries having the welfare state understanding. And this stiuation contributes much to the social welfare level.