Pareidolia: Obsesif kompulsif yatkınlığı olan bireylerle otistik yatkınlığı olan bireylerin karşılaştırılması
Pareidolia: Comparison of individuals with obsessive compulsive tendency and individuals with autistic tendency
  1. Tez No: 434490
  2. Yazar: ASLIHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYÇİÇEĞİ DİNN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı obsesif kompulsif yatkınlığı olan bireylerle otistik yatkınlığı olan bireylerin pareidolik yüzleri algılamaları arasında bir farklılık olup olmadığını incelenmektir. Bu amaçla araştırmanın ilk aşamasında 376 katılımcıya Obsesif Kompulsif Envanteri (OKE) ve Otizm-Spektrum Ölçeği (OÖ) uygulanmıştır. Dışlama kriterlerine göre bu katılımcılardan 336'sı (264 kadın, 72 erkek) analize uygun bulunmuştur. Katılımcıların ön-testlerden aldıkları puanlara göre Obsesif Yatkınlık (OBY), Otistik Yatkınlık (OTY) ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında ise, belirlenen OBY (n=19), OTY(n=19) ve kontrol (n=19) grubu katılımcıları, araştırmacı tarafından geliştirilen pareidolia uygulamasına katılmıştır. Bu uygulama kapsamında katılımcılara 14 pareidolik yüz görüntüsü, 11 pareidolik nesne görüntüsü ve 10 kontrol görüntüsü sunulmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre OBY, OTY ve kontrol gruplarının pareidolik yüz algılarının birbirinden farklılaşmadığı görülmüştür. Araştırmanın sonuçları literatürdeki bulgular ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine whether there is a difference in percepting pareidolic faces between individuals with obsessive compulsive tendency and individuals with autistic tendency. To this aim, in the first phase, 376 participants were administered Obsessive Compulsive Inventory (OCI) and Autism-Spectrum Quotient (AQ). According to exclusion criteria, 336 (264 female, 72 male) of those participants were found appropriate for analyses. As the result of pre-test scores, Obsessive Tendency (OT), Autistic Tendency (AT) and control groups were composed. In the second phase of the research, pre-determined OT (n=19), AT (n=19) and control (n=19) groups participated in pareidolia application which is developed by the researcher. Within this application, participants were presented 14 pareidolic face images, 11 pareidolic object images and 10 control images. According to the findings of the study pareidolic face perceptions of OT, AT and control groups are not different. Findings of the research were discussed with respect to literature.