Teknoloji bağımlılığında beynin yüz algısının dijital pareidolia testi ile incelenmesi
Examining the brain's perception of face in technology addiction with the digital pareidolia test
  1. Tez No: 951042
  2. Yazar: FATMA ALEYNA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz dijital çağında artan teknoloji kullanımı ve bunun insan bilişsel süreçleri üzerindeki etkileri, bilimsel araştırmalar için önemli bir ilgi alanı haline gelmiştir. Bu çalışma, yaygın bir halk sağlığı sorunu haline gelen teknoloji bağımlılığının, bireylerin yüz algısı üzerindeki potansiyel etkilerini dijital pareidolia testi aracılığıyla araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, katılımcıların teknoloji bağımlılık düzeyleri Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği kullanılarak belirlenmiş ve bu düzeylere göre gruplandırılmıştır. Dijital pareidolia testinde ise katılımcılara, gerçek insan yüzleri, pareidolia oluşturan görseller ve bu iki görsel tipinin karıştırılmasıyla elde edilen scramble görselleri olmak üzere üç farklı kategoriye ait uyaranlar sunulmuştur. Test süresince, katılımcıların her bir görsele verdikleri ilk tepki süreleri ve görsellerde yüz algılayıp algılamadıkları kaydedilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, teknoloji bağımlılık düzeyi arttıkça katılımcıların görsel uyaranlara verdikleri reaksiyon sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, yüksek bağımlılık düzeyine sahip bireylerin görsel bilgiyi daha hızlı işleme eğiliminde olduklarına işaret etmektedir. Daha da önemlisi, herhangi bir gerçek yüz veya pareidolia yüzü içermemesine rağmen scramble görsellerinde yüz algıladığını bildiren katılımcıların teknoloji bağımlılık düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, teknoloji bağımlılığının sadece bilişsel süreçleri etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda temel algısal mekanizmalarda, özellikle de belirsiz görsel girdilere anlam atfetme eğiliminde değişikliklere yol açabileceğine dair önemli kanıtlar sunmaktadır. Bu tez çalışma, teknoloji bağımlılığının beyin üzerindeki karmaşık algısal yansımalarını anlamak ve bu alandaki gelecekteki araştırmalara temel oluşturmak açısından değerli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the contemporary digital era, the increasing use of technology and its effects on human cognitive processes have become a significant area of interest for scientific research. This study aimed to investigate the potential effects of technology addiction, a growing public health concern, on individuals' face perception using a digital pareidolia test. Within the scope of the research, participants' technology addiction levels were determined using the Technology Addiction Scale, and participants were categorized based on these levels. In the digital pareidolia test, participants were presented with three different types of visual stimuli: real human faces, pareidolia-inducing images, and scrambled non-target images created by mixing these two visual types. Throughout the test, participants' initial reaction times to each visual stimulus and whether they perceived a face in the images were recorded. The findings revealed a statistically significant decrease in participants reaction times to visual stimuli as their technology addiction level increased. This suggests that individuals with higher addiction levels tend to process visual information more quickly. More importantly, it was found that participants who reported perceiving faces in scrambled images, despite these images not containing any real or pareidolia faces, had significantly higher technology addiction levels. These results provide important evidence that technology addiction may not only affect cognitive processes but also lead to alterations in fundamental perceptual mechanisms, particularly in the tendency to attribute face-like meanings to ambiguous visual inputs. This thesis study is considered a valuable step in understanding the complex perceptual implications of technology addiction on the brain and in laying a foundation for future research in this field.