Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda görsel algının yüz pareidolia paradigması kullanılarak elektroensefalogram ile incelenmesi
Investigation of visual perception by electroencephalogram (EEG) using face pareidolia paradigm in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 753051
  2. Yazar: BİLAL ŞAHUTOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ve normal gelişim gösteren çocuklarda görsel algının yüz pareidolia paradigması kullanarak elektroensefalogram (EEG) ile incelemektir. Katılımcı olarak; OSB (Otizm Spektrum Bozukluğu) tanısı alan ve herhangi bir ek sağlık durumu bulunmayan, eğitmenden komut alıp verilen görevi yerine getiren ve 6-17 yaş aralığında beş çocuk ile normal gelişim gösteren beş çocuk katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, demografik bilgiler formu, Edinburgh el tercihi anketi ve EEG ölçümü kullanılmıştır. EEG kayıtlama sırasında yüz pareidolia görsel uyaranları bir ekranda gösterilmiştir. Katılımcılardan; gösterilen bu görüntülerde yüz gördükleri zaman ellerindeki butona basmaları istenmiştir ve kayıt altına alınmıştır. Veri analizinde Brain Products Analyzer yazılımın 2.0. versiyonu kullanılmıştır. Katılımcılar arasında; P8, P7, TP7 ve TP8 elektrotları ve 140 ve 190. milisaniye arasında kaydedilen EEG verileri karşılaştırıldığında pareidolia sonuçlarına göre, kontrol grubunun genliği OSB grubunun genliğinden daha büyük olduğu bulunmuştur. Ancak OSB grubunun latansı kontol grubuna göre daha geç latansa sahip olduğu bulunmuştur. Olaya-ilişkin EEG beyin dalgaları karşılaştırılması sonucunda; OSB'li çocukların pareidolia görüntülerinde latansının daha geç ve genliğinin ise daha küçük olduğu görülmesine rağmen yüz görüntüleri için daha erken latansa ve daha yüksek genlik ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda temporal-parietal bölgelerde daha belirgin olduğu görülmüştür. Dalga bantlarında ise beta gücü incelendiğinde yüz görüntülerinde kontrol grubu ile aralarında anlamlı fark olmadığı görülmüştür. OSB olan çocuklarda görsel algı bozukluğunun düzeyi ve bu çocuklardaki genel diğer algı problemleri ile olan ilişkisinin ortaya çıkarılması ve beyindeki elektriksel aktivite değişkenliğinin sorgulanması ileriye dönük bilişsel süreçlerin değerlendirilmesine yeni olanaklar verebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigatıon ofvisual perceptıon by electroencephalogram (EEG) using face pareidolia paradigm ın chıldren wıth autısm spectrum dısorder. As a participant; 5 children between the ages of 6-17 and 5 children with normal development, who were diagnosed with ASD, and didn't have any additional disability, took the command of the trainer and fulfilled the task, participated in the study. Demographic information form, Edinburgh hand preference questionnaire and EEG measurement were used as data collection tools in the study. During EEG recording, visual stimuli of facial pareidolia are shown on screen. From the participants; when they see a face in these images shown, they were asked to press the button in their hands and were recorded. The 2.0.The Brain Products Analyzer was used for data analysis. Among the participants; when the P8, P7, TP7 and TP8 electrodes and EEG data recorded between 140 and 190 milliseconds were compared, it was found that the ASD group had lower amplitude and later latency than the control group, according to pareidolia results. Consequence, of the comparison of event-related EEG brain oscillations; although it's seen that the latency is later and the amplitude is lower in the pareidolia images of children with ASD, earlier latency and larger amplitude are observed for the facial images. It was also observed that was more prominent in the temporal-parietal regions. When beta power was examined in wavebands, it was seen that there was no significant difference between them and the control group in facial images. Revealing the level of visual perception impairment in children with ASD and its relationship with other general perception problems in these children and questioning the electrical activity variability in the brain may provide new possibilities for the evaluation of prospective cognitive processes.