Düzgün iş standartları açısından turizm sektöründe çalışma koşulları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on working conditions in the tourism sector in terms of decent work standards
  1. Tez No: 669855
  2. Yazar: SİNEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması ile turizm faaliyetinde bulunan farklı işletmelerdeki çalışanların çalışma koşullarının Düzgün İş bağlamında incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede ILO'nun belirlediği Düzgün İş standartlarının dört temel boyutu olan istihdam, çalışanların temel hakları, sosyal güvenlik ve sosyal diyaloğun turizm sektöründe ne ölçüde uygulandığı gösterilmektedir. GSYİH'in yaklaşık %4'ü gibi önemli bir kısmında yer alan turizm, aynı zamanda istihdam alanı yaratma noktasında da oldukça başarılı bir sektördür. Dolayısıyla ekonomik büyüklüğü ve çalışan sayıları da dikkate alındığında bu sektör, çalışanlarının Düzgün İş'e ne ölçüde uyduğunun incelenmesinin ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Tezin alan çalışması Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde turizm alanında faaliyet gösteren otel, kafe, restoran gibi işletmelerde çalışan farklı demografik özelliklere sahip 25 kişi ile derinlemesine mülakat yaparak ve yazar tarafından bir otelde katılımlı gözlem tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis, it is aimed to examine the working conditions of employees in different business esengaged in tourism activities in the context of Decent Work. In this framework, it is shown to what extent employment, fundamental rights of employees, social security and social dialogue are implemented in the tourism sector, which are the four basic dimensions of Decent Work standards determined by the ILO. Tourism, which is an important part of GDP like 4%, is also a very successful sector in terms of creating employment. Therefore, considering its economic size and the number of employees, this sector has revealed the need to examine the extent to which its employees comply with Decent Work. The field study of the thesis was carried out by conducting in-depth interviews with 25 people with different demographic characteristics working in businesses such as hotels, cafes and restaurants operating in the tourism field in Ayvalık district of Balıkesir, and by applying the participatory observation technique in a hotel by the author.