Kolektif hukuki himaye çerçevesinde topluluk davaları
Class actions according to collective interest
  1. Tez No: 434538
  2. Yazar: MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Çalışmanın konusunu 12.01.2011 tarihli 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu md.113 düzenlemesi uyarınca topluluk davalarının hukukumuzda uygulanması oluşturmaktadır. Bu kapsamda topluluk davalarının esas dava şartı olan kolektif hukuki yarar kavramı ayrıntılı olarak incelenerek nitelikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Kıta Avrupası Hukuk sisteminde yer alan ülkeler bakımından konunun karşılaştırılmalı olarak incelenmesine gayret edilerek tespit edilen sonuçlar doğrultusunda Türk Hukukunda mevcut sistemin etkin bir şekilde uygulanıp geliştirilmesi için de lege feranda olarak önerilerde bulunulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis is the application of class actions under Turkish Law in accordance with Article 113 of the Civil Procedure Code numbered 6100 dated on 12 January 2011. In this regard legal utilization of collective interest of litigation which has conditions under primary law suit is examined in detail and its qualifications are demonstrated. Also the applicability and development of class actions to Turkish Law have been examined and studied by the comparison to European approaches and de lege feranda proposals are made.