Birim kök testlerine Bayesyen yaklaşım: G20 ülkelerinde satınalma gücü paritesi teorisinin sınanması
The bayesian approach to unit root tests: Testing the purchasing power parity theory for G20 countries
  1. Tez No: 434550
  2. Yazar: BURCU YILDIRIM TIRAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Özü Bayes Teoremine dayanan Bayesyen yaklaşım, veriye ait objektif bilgi ile önsel bilgileri birleştirerek parametreler hakkında tutarlı tahminler ve çıkarsamalar yapma imkânı sunmaktadır. Bu çalışmada, Klasik yaklaşıma göre bazı üstünlükleri bulunan Bayesyen birim kök testleri anlatılmıştır. G20 ülkelerinde Klasik ve Bayesyen birim kök testleri kullanılarak Satınalma Gücü Paritesi teorisi geçerliliğinin araştırıldığı çalışmada, Avustralya, Çin, Endonezya, Hindistan, İngiltere, Japonya, Kore, Meksika ve Suudi Arabistan ülkelerinin reel döviz kurları için Satınalma Gücü Paritesi teorisinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonuçları, Bayesyen birim kök testlerinin Klasik birim kök testlerine göre birim kökün lehine daha az kanıt bulduğunu gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Bayesian approach which is based on Bayes Theorem, combines objective knowledge of the data and prior information and offer an opportunity to make consistent estimations and inferences about the parameters. In this thesis, Bayesian unit root tests that have some advantages compared to Classical approach, are explained in details. Purchasing Power Parity theory validity for G20 countries was investigated using Classical and Bayesian unit root tests and reached the conclusion that Purchasing Power Parity theory is valid for Australia, China, Indonesia, India, Japan, Korea, Mexico and Saudi Arabia countries real exchange rates. The results of analysis indicate that Bayesian unit root tests are found less evidence in favor of unit root than the Classical unit root tests.