Kapalı kırsal yerleşme alanı olan Akören Köyü'nde kuşaklar arası kültür farklılaşması
Cultural differences between the generations in the Akören Village a closed rural living area
- Tez No: 43456
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
însanoglu, doğadan ve içinde yaşadığı çevreden etki lenir ama aynı zamanda onu etkiler. Bu etkileşim toplum sal yapıyı, yerleşim biçimlerini, nüfusu, sosyal ilişki leri ve yaşamı belirleyen önemli bir role sahiptir. Teknolojinin gelişmesi, kırda toprağın parçalanıp küçülmesi, uzmanlaşmanın artması, iş gücüne duyulan ihti yacın büyümesi ve i şbö lümündeki gelişme, yurt dışına ve kentlere göçleri gündeme getirmiştir. Göçle birlikte in sanlar daha çok para kazanmak ve iyi yaşayabilmek ümidiy le sosyal yaşamı değiştiren çok önemli bir sürecin başla masına neden olmuşlardır. Sanayileşme, toplumsal değişme yi hızlandırmış, toplumsal ilişkilerde büyük değişiklik ler yaşanmıştır. Akören Köyü de bütün bu süreçleri yaşayan kapalı kırsal alanlardan biridir. Kentlerde yaşanan hızlı değiş meye bağlı kültür şoku, henüz köyü sarmamış olsa da Akö ren Köyü söz konusu değişim ve gelişmelerden payına düşe ni almış, aynı zamanda göçlerden etkilenmiş bir köydür. Köyde kalan parçalanmış aile niteliğindeki aileler ile yaşlılar, iş ve tarım faaliyetlerinde eskisi kadar verimli olamamakta, teknoloji ve kentle etkileşim nede-1 1 1 niyle Türk aile sistemindeki geleneksel yapıda bir kırıl ma ve yumuşama yaşanmaktadır. Tarım, geçimi sağlayan tek iş alanı iken; kadınlar genelde evde kalıp zaman zaman tarlada da çalışmaktadır. Evlenme yaşı kadında artmış, aile planlaması yaygınlaşmış, kadınlar doğum kontrolü ko nusunda daha kararlı ve bilinçli bir konuma gelmiştir. Kentten ve yurt dışından tekrar köye dönen aileler kırda bıraktıkları yaşamı gençlerden daha kolay benimse miş, kültürel farklılıklar özellikle yurt dışından köye dönen çocukları çok etkilemiştir. Köy içinde kuşaklar farklılaşması eskiye oranla azdır; bunun sebebini köyde sadece isteyen ve köy yaşamını benimseyen kişilerin kal ması oluşturmaktadır. Kırsal alanda yaşayan bireyler artık değişimden korkmamakta hatta eski kimlikleriyle yeni oluşumlar ara sında seçici bir tavır gösterip“sentez kültür”öğeleri oluşturmakta, böylece geleneksel değerler ile kentsel de ğerler iç içe geçmiş bir yaşam örgüsü yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human being have been effected from the nature and the environment within living but at the same time effect them also. This interaction has an important role which defines the structure of community, the types of recidency, population, social relations and the life. Development of the technology, division of lands in rural, increasing of expertise, increase in demand of man power and development of labor divisions, resulted the immigration to foreign countries and cities. By means of this more people caused to change their social life so as to higher their life standard and get more money. Industry has been accelerated the change of the community and relations between the community has faced drastic changes. The village Akören as one of the closed rural area which faced all durations mentioned. In spite of the rapid development cultural shock in the cities has not fully effected the village yet, the village Akören has been take its share from the mentioned transformation and developments and at the same time it is an effected village from moves.V Remains in the villages are mostly divided families and old people are not efficient in the work and agriculture as before, because of the technology and enteraction with the cities the traditional Turkish family system has been faced breaking and releasing. When the agriculture is unique work field which is family based on; women generally stays at home and time to time they work in the fields also. The age of marriage in women has increased, family planning has been common and women became more conclusion in the birth control sub ject s. The families came back to the villages from the foreign countries and cities has become more familiar than the young generation and the cultural differences have especially effected the children came back from foreign countries. The generations differences are less with compare to past; the reason of this is only the people decided to stay in the village and the people choose v i 1 lage life. The individuals living in the rural has not afraid of transformation anymore, even though between their old identity and new realizations they show a selected attitude and form then cultural synthesis values createa life cycle with in each other.