Denonciation de l'Individualisme autrancier dans l'Immoraliste et dans la Porte etroite d'Andre Gide
Andre Gide'in l'Immoraliste ve la Porte Etroite adlı anlatılarında aşırı bireyciliğin gösterilmesi
- Tez No: 43455
- Danışmanlar: PROF.DR. TUĞRUL İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
11 ÖZET Andre“ Gide, 20. yüzyılda, bağımsızlığına ve özgürlüğüne en fazla önem veren yazarlardan birisi olmuştur. İnsanları düşün ve öğreti dizgeleri içinden düşünmeye, sonra da düşünmemeye koşullayan bir dünyanın boyunduruğuna girmemekte yaşamı boyunca direnmiştir. Bu direnmenin getirdiği sonuçlara da açık yüreklilik ve cesaretle katlanmış tır. Gençliğinden başlayarak kendisi kalmaya özen göstermiş; birey olarak, kendisini gerçekleştirmeyi dışarıdan buyurulan hazır ve basmakalıp düşüncelerle değil de, yine kendi gerçeğinden hareket ederek, başar dığını hem yaşamında hem de yapıtında kanıtlamıştır. İnsanları çözümsüzlüğe ve mutsuzluğa iten şeyin yalnızca bas kıcı, buyurgan düşün ve ideoloji dizgeleri değil, özgürlük, bağımsızlık ve bireycilik gibi yüzyılımızın baş tacı ettiği, özünde kendisinin de savun duğu değer ve kuramların aşırıya vardırılmış biçimlerinin, insanın özü nü ve dengesini bozarak onu, hem kendini hem çevresini mutsuzkılar hale dönüştürebileceğini, Andr? Gide ”Ayrı Yol“ ve ”Dar Kapı" anlatıları çerçevesinde inceleyerek göstermiştir. İki anlatışım da eleştirel olarak niteleyen, kendisi de bilinçli bir bireyci olan Gide, bu iki kutubun - Michel'in töretanımaz özgürlük ve bireycilik anlaşıyı ile Alissa'nın doğa yasalarına tam sırt dönerek erişmeye çabaladığı göksel mutluluk ve kurtuluş arayışının- bir noktaya gelince nasıl birleştiğini göstermekle, 20. yüzyılın bunalımlı bireyine önemli bir mesaj iletmiş olmaktadır: Kişinin yaşamında izleyeceği yol önceden ve başkalarınca çizilemez, çizilmemelidir. Her tür saplantı ve önyargıdan uzak kalarak, kendi deneyimleriyle o bunu başaracak güçtedir
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In our study, we tried to study the problem of extreme individualism^ in the tales, called The Immoralist and Strait is the Gate, of a contemporary French author Andre1 Gide. Gide is an author who avoids commonplace thoughts and social conformism. The other subject the author, who tolerate human - beings and events, criticized is extremities. He, himself is individualist, but he has shown, in his two tales, that extreme individualisme would make human beings unhappy. In our study, we tried to confirm extreme individualist attitudes of the protagonists through the examples taken from his works. While doing this, we took into consideration the fact that there is a strict relation between Gide's life and his tales. The message he wanted to reach his reader through these tales is that another persons or institutions sho uld not direct a man's manner of living. He is strong enough to achi eve this.