Deneysel diyabette mezenkimal kök hücre kaynaklı tedavi
Mesenchymal stem cell based therapy in experimental diabetes
  1. Tez No: 715332
  2. Yazar: BAŞAK IŞILDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KOYUTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada; insan göbek kordonu kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (MKH) 2 boyutlu (2B) ve 3 boyutlu (3B) ortamlarda kültüre edilmesiyle oluşturulan iki farklı şartlandırılmış medyumun (ŞM) in vivo terapötik etkileri immünomodülasyon ve β hücre rejenerasyonu bağlamında değerlendirilmiştir. Bu amaçla önce, insan göbek kordonundan primer kültür yöntemiyle MKH izolasyonu yapılmış ve hücreler karakterize edilmiştir. Ardından, MKH'lerin 2B ve 3B ortamlarda kültüre edilmesiyle iki farklı ŞM oluşturulmuş ve içerikleri analiz edilerek karşılaştırılmıştır. 3B-ŞM'nin içerisinde 2B-ŞM'ye kıyasla daha yüksek düzeyde total protein ve IL-4 tespit edilmiştir. İn vivo incelemeler, otoimmün T1D modeli oluşturulan Sprague Dawley türü sıçanlarda gerçekleştirilmiş ve belli bir tedavi modeli çerçevesinde dört hafta süreyle on iki doz ŞM intraperitoneal olarak uygulanmıştır. İmmünmodülasyonun değerlendirilebilmesi için; sakrifikasyonun ardından dalaktan izole edilen lenfositlerde, regülatör T hücre (Treg) popülasyonu belirlenmiş ve serumda IL-4, IL-10, IL-17 ve IFN-λ sitokinleri analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ŞM'lerin Treg popülasyonunu indükleyip sitokin salınımını düzenleyerek immünomodülatör etki gösterdiğini düşündürmektedir. β hücre rejenerasyonu ise, β hücrelerinin oluşumu için kritik öneme sahip Pdx1 ve Nkx6.1 ile insülin belirteçleri işaretlenerek immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Buna göre ŞM'lerin β hücre homeostazına ve rejenerasyonuna katkıda bulunduğu görülmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada; MKH'lerle şartlandırılmış medyumun, T1D modelinde immünomodülasyon ve β hücrelerinin rejenerasyonu üzerindeki ikili terapötik etkisi gösterilmiştir. Bununla birlikte; 3B-ŞM grubuna ait Treg popülasyon ve immünohistokimyasal verilerinin, 2B-ŞM grubuna göre daha olumlu olması, şartlandırılmış medyumların hazırlanması sırasında 3B iskele üzerinde yetiştirilen MKH'lerin kullanılmasının, ŞM'lerin terapötik etkinliğini arttırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the in vivo therapeutic effects of two different conditioned media (CM) prepared by culturing human umbilical cord-derived mesenchymal stem cells (MSCs) in 2-dimensional (2D) and 3-dimensional (3D) environments were evaluated in the context of immunomodulation and β-cell regeneration. For this purpose, MSCs were isolated from the human umbilical cord, and the cells were characterized. Then, two different CMs were prepared by culturing MSCs in 2D and 3D environments, and their contents were analyzed and compared. Total protein and IL-4 were detected higher in 3D-CM compared to 2D-CM. In vivo studies were performed in Sprague Dawley-type rats with an autoimmune T1D model, and twelve doses of CM were administered intraperitoneally for four weeks within the framework of a particular treatment model. In order to evaluate immunomodulation, the regulatory T cell (Treg) population was determined in lymphocytes isolated from the spleen after sacrification, and IL-4, IL-10, IL-17, and IFN-λ cytokines were analyzed in serum. The results suggest that CMs exert an immunomodulatory effect by inducing the Treg population and regulating cytokine release. β cell regeneration was evaluated immunohistochemically by labeling Pdx1, Nkx6.1, and insulin markers, which are critical for the formation of β cells. Accordingly, CMs appear to contribute to β-cell homeostasis and regeneration. In conclusion, the dual therapeutic effect of MSC-CM on immunomodulation and regeneration of β cells in the T1D model has been demonstrated. In addition, the fact that the Treg population and immunohistochemical data of the 3D-CM group are better than the 2D-CM group shows that the use of MSCs grown on the 3D scaffold during the preparation of the conditioned media could increase the therapeutic efficacy of CMs.