Endometriyal kalınlık ve HbA1c'nin birlikte endometriyum kanseri ile ilişkisi
The relationship between endometrial cancer with endometrial thickness and HbA1c
- Tez No: 434572
- Danışmanlar: UZMAN HASAN CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı endometriyum kanserli hastalarda endometriyal kalınlık ve HbA1c değerlerini değerlendirmek , kontrol grubu değerleri ile karşılaştırmak ve endometriyum kanseri ile ilişkisini araştırmaktır.Yöntem:Bu çalışmada haziran 2011-ekim 2012 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekolojik onkoloji kliniğinde opere edilen 35 endometriyum kanseri tanılı hasta ile kontrol grubu olarak endometriyal örneklemesi hiperplazi olarak gelen 35 hasta ile hiperplazi dışında benign olarak kabul edilen 40 hasta dahil edilmiştir.Tüm hastaların preoperatif ve örnekleme öncesi serum HbA1c değerleri bakılmış ve transvajinal ultrason ile endometriyal kalınlıkları ölçülmüş ve veriler anlamlı farklılık açısından değerlendirilmiştir.Bulgular:Çalışmamızda kanser grubunda EK 19,20±10,24, hiperplazi grubunda 15,60±3,63 ve benign grupta 12,11±4,25 olarak bulunmuştur.Serum HbA1c değerleri açısından endometriyal kanser grubunda kontrol(benign) gruptan istatiksel olarak yüksek bulunmuştur.(p
Özet (Çeviri)
Objective:The purpose of this study is to evaluate endometrial thickness and HbA1c levels in endometrium cancer patients and to compare with control group?s level and also to study wether if there is a relationship between endometrium cancer and HbA1c level.Method:The study group included 35 endometrial cancer patients who was operated in Kanuni Sultan Süleyman Research and Teaching Hospital in gynecologic oncology unit between the date of june 2011-october 2012 and for the case control,35 patients,whose endometrial sampling resulted as hyperplasia and ,40 patients ,whose sampling resulted as benign conditions other than hyperplasia.All patient?s HbA1c level were measured before sampling and preoperatively.The endometrial thicknesses were measured with transvaginal ultrasound.The values were compared for statistically difference.Results:In our study,the endometrial thickness was found 19,20±10,24 in endometrial cancer group,15,60±3,63 in hyperplasia group and 12,11±4,25 in control(benign) group.Endometrial cancer group?s HbA1c level was found statistically higher than control(benign) group level.Conclusion:According to our study,it was found that the probability of hystologic result of endometrial sampling being pathologic is correlated with the increase of endometrial thickness.In all three groups , there was no statistically significant difference between the endometrial thickness of patients when compared according to whether HbA1c level higher than 6 or not.