Farklı çeliklerin yorulma aşınmasında malzeme sertliğinin aşınma üzerine etkisi
Effect of the material hardness on fatigue wear of the different steels
  1. Tez No: 322812
  2. Yazar: AYHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, sertleştirilmeye tabi tutularak farklı sertlik değerleri elde edilmiş AISI 4140 çelik malzemesinin yorulma dayanımına etkisi incelenmiştir. Çalışmada kullanılan numuneler 40, 46 ve 52 HRC sertlik değerine getirilerek deneyler yapılmıştır. Deneyler sonucunda tornalanmış, 40, 46 ve 52 HRC sertleştiriliş numunelerin yorulma dayanımları sırası ile 455, 760, 778 ve 728 MPa olarak bulunmuştur. 46 HRC sertleştirilmiş numunede yorulma dayanımı en iyi çıkmıştır. Ayrıca bu araştırmada, AISI 1045 çeliğinin yorulma davranışı üzerinde indüksiyonla sertleştirmenin etkisi incelenmiştir. Sonuçlar indüksiyonla sertleştirilmiş AISI 1045 çeliğinin yorulma davranışlarında, işlemsizlerle karşılaştırıldığında, % 30 civarında iyileşme sağlandığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, an AISI 4140 steel material having different hardness been examined due to the effect of fatique. The sample materials used in the work first had been brought to 40, 46 and 52 HRC hardness grades and then the experiments were carried out. At the end of the experiments, the fatique strenghts of the materials which were turned and quenched to the HRC 40, 46 and 52 grades have been found to be 455, 760, 778 and 728 MPa respectively. Fatigue strength has been found to be the best in 46 HRC quenched specment. Also in the present investigation is designed to assess the affect of the induction hardening treatment on the fatigue behaviour of AISI 1045 steel. The results showed that the fatigue behaviours of induction hardened AISI 1045 steel were improved around 30% compared to untreated.