Malzeme ekstrüzyon tekniği kullanılarak, üç boyutlu yazıcı tasarımının ve prototipinin gerçekleştirilmesi
Desing and implementation of a 3d printer by using extrusion techniqe
- Tez No: 434596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PAKDİL, YRD. DOÇ. DR. SEYİT RIZA TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yapılan çalışmada katmanlı üretim(üç boyutlu yazıcı) teknikleri araştırılmış, ergiyik biriktirme modelleme (FDM, fused deposition modeling) prosesinin modellenmesi yapılmış, bu kapsamda extruder ve nozzle yapısının üretilen parçanın kalitesine olan etkileri ortaya konmuş ve son olarak ergiyik biriktirme modelleme (FDM) tekniği kullanılarak üç boyutlu yazıcı tasarımı ve prototip çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan üç boyutlu yazıcının tasarımları Solidworks 2016 katı modelleme programında yapılmış, parçaların üretimi ise ABS Ultrat malzeme kullanılarak, Zortrax M200 profesyonel üç boyutlu yazıcı makinasından 0,19 mm çözünürlükte gerçekleşmiştir. Özellikle üç boyutlu yazıcının avantajları kullanılarak klasik imalat yöntemleri ile üretilmesi zor olan kompleks parçaların üç boyutlu yazıcıdan rahat bir şekilde üretimi sağlanmıştır. Aynı zamanda malzemeden dolayı büyük bir kazanç sağlanmıştır. Tasarlanan üç boyutlu yazıcı kartezyen koordinat sistemine göre çalışmakta olup hareket iletim mekanizması olarak hareketli vida çeşidi olan trapez başlı vida kullanılmıştır. Üç boyutlu yazıcının kontrolü için Ramps 1.4 ve arduino mikroişlemcisi kullanılmakta olup, yazılım kısmında ise Repetier Host programı ile kendi geliştirdiğimiz üniteler mevcuttur. Prototipini gerçekleştirmiş olduğumuz üç boyutlu yazıcı ile kaliteli parça üretimi için çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During this work, layered production (three dimensional printing- 3D printing) techniques are researched, Fused Deposition Modeling (FDM) process is modelled, the effects of extruder and nozzle structures on the quality of the product are explored, and, lastly, design and prototyping of Three Dimensional Printer (3DP) using FDM technique are done. Solidwork 2016 was used for the modeling of the 3DP which is then assembled by us. The production of the parts is done by Zortrax M200 professional 3DP using ABS Ultrat as a production material with 0,19 mm resolution. Using especially the advantages of 3DP, complex parts, which might have been hard to produce using classical production methods, are produced easily by 3DP. In addition, the material used resulted in quite a saving economically. The designed 3DP works via Cartezian Coordinate System while motion transmission mechanism is realized with trapezoidal head screws which is a type of moving screw. Electronic circuit board is Ramps 1.4 and for the software we have developed some parts of the program in addition to the program called Repetier Host. Our version of 3D printer prototype worked fine and produced succesful samples.