Türk inşaat sektöründe çalışan mimar ve inşaat mühendislerini demotive eden faktörlerin belirlenmesi
Determining demotivating factors for architect and civil engineers in Turkish construction industry
- Tez No: 434607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
İnşaat sektöründe mimar ve mühendisler, projelerin etkin bir şekilde yönetilmesinde ve proje sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmasında çok önemli rol oynamaktadırlar. Bu nedenle projelerin başarısı ve verimi ağırlıklı olarak mimar ve inşaat mühendislerinin çalışma performansına bağlıdır. Diğer yandan mimar ve inşaat mühendisleri sektörde çalışma performanslarını olumsuz yönde etkileyen ve kendilerini demotive eden problemlerle sıklıkla karşılaşmaktadırlar. Motivasyon, verimliliği etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. İnşaat sektöründeki insan kaynağının varlığı sektörde motivasyonu önemli kılmakla birlikte çalışanların amaçlarına ulaşması sürecinde kendilerinde tatminsizlik ve memnuniyetsizlik yaratan durumların mevcudiyetinden ortaya çıkan“demotivasyonu”da önemli bir kavram haline getirmektedir. Bu noktadan hareketle, bu çalışmada Türk inşaat sektöründe çalışan mimar ve inşaat mühendislerini demotive eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, yapılan kapsamlı literatür araştırması sonucunda mimar ve inşaat mühendislerini etkileyecek 69 demotivasyon kriteri belirlenerek hazırlanan anket ile ülke genelindeki 96 mimar ve 127 inşaat mühendisinden veri toplanmıştır. Toplanan verilere çeşitli istatistiksel analizler uygulanarak mimar ve inşaat mühendislerini demotive eden faktörler ayrı ayrı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the construction industry, architects and civil engineers play a crucial role in the management of the projects effectively and in the completion of the process of the project successfully. Therefore, the success and the output of the projects mainly depend on the performance of work of the architects and civil engineers. On the other hand, architects and civil engineers confront problems affecting their performance of work negatively and demotivating them in the sector frequently. Motivation is one of the most important factors influencing productivity. In the building trade, the existence of human resource not only makes motivation important in the sector but also makes“demotivation”, which emerges from the presence of the situations creating dissatisfaction and discontentedness in the process of employees' reaching their goals on themselves, an important concept. From this point of view, in this study, the determination of the factors demotivating architects and civil engineers working in Turkish building trade is aimed. Within this scope, data were collected from a questionnaire prepared by being determined 69 demotivation criteria which will influence architects and civil engineers and from 96 architects and 127 civil engineers throughout the country, as a result of a literature research made comprehensively. Factors demotivating architects and civil engineers are respectively determined by carrying out several statistical analyses to the data collected.