Türk inşaat sektöründeki yöneticilerin liderlik ve karar verme stilleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between leadership and decision making styles of managers in Turkish construction sector
  1. Tez No: 648235
  2. Yazar: GİZEM AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AYALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Liderlik, yönetimin en önemli özelliklerinden biridir. Liderliğin en önemli parçası ise karar vermektir. Etkili bir yöneticiden tüm alternatifleri düşünerek en uygun zamanda karar vermesi beklenir. İnşaat sektöründe de yöneticilerin sahip oldukları liderlik vasıfları başarının temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türk inşaat sektöründe görev alan yöneticilerin (mimar ve inşaat mühendislerinin) liderlik ve karar verme stilleri arasındaki ilişkisinin belirlenmesi ve bu değişkenlerle demografik özelliklerin ilişkisini ortaya koyma amaçlanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak Türk inşaat sektöründeki yöneticilerin karar verme stillerini belirlemek için Karar Verme Stilleri Ölçeği (KVSÖ) ve yöneticilerin liderlik stillerini belirlemek için Çoklu Faktör Liderlik Ölçeği (MLQ Form, 5X) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri,“SPSS 22.0 for Windows”paket programı ve“Microsoft Office Excel 2010”yazılım programları kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda yöneticilerin liderlik stilleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişkinin yönü ve kuvvetine ilişkin istatistiksel çıkarımlarda bulunulmuştur. Dokuz bölümden oluşan tezin; birinci bölümünde; problem tanımı, konunun amacı, önemi, sınırlılıkları, kavramsal açıklamalar, kaynak özetleri ile materyal ve metotlar tanımlanmıştır. İkinci bölümünde; karar vericilerin kimler olduğu, karar vermenin anlamı, aşamaları, özellikleri, süreci ve süreci etkileyen faktörler açıklanmıştır. Üçüncü bölümünde karar verme stilleri; dördüncü bölümde liderlik kavramı ile liderlik stillerindeki yaklaşımlar ayrı ayrı alt başlıklar halinde açıklanmıştır. Beşinci bölümünde yöneticilerde bulunması gereken liderlik vasıfları ele alınmıştır. Altıncı bölümünde Türk İnşaat Sektöründe yönetici ve çalışan pozisyonundaki katılımcılara uygulanan anketlerin analizine dayanan çalışma bulgularına yer verilmiştir. Yedinci bölümde tespit edilen bulgular doğrultusunda tartışmaya, daha sonra sonuçlara yer verilmiş ve son olarak dokuzuncu bölümünde ise çalışma doğrultusunda edinilen bilgiler ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the most important features of management. The most important part of leadership is decision making. An effective manager is expected to make decisions at the most appropriate time by considering all the alternatives. The leadership qualities that managers have in the construction sector are the basis of success. The study aimed to determine the relationship between leadership and decision-making styles of managers (architects and civil engineers) working in the Turkish construction sector. In this context, the Decision Making Styles Scale (DMS) used to determine the decision-making styles of managers in the Turkish construction sector and the Multiple Factor Leadership Scale (MLQ Form, 5X), used to determine the leadership styles of managers in the Turkish construction industry. Statistical analysis of the data was done by using the“SPSS 22.0 for Windows”package program and“Microsoft Office Excel 2010”software programs. In line with the obtained data, statistical inferences were made regarding the direction and strength of the relationship between leadership styles and decision-making styles. In the first part of the thesis, which consists of nine parts, problem definition, purpose, importance, limitations, conceptual explanations, source summaries and material and methods are defined. In the second part, who the decision makers are, the meaning of decision making, stages, characteristics, process and factors affecting the process are explained. In the third part, decision-making styles, the fourth part the concept and theory of leadership and approaches in leadership styles are explained separately as sub-headings. In the fifth part, describes the relationships between the executive qualifications and leadership characteristics that must be present. In the sixth part, the findings of the study are given based on the analysis of the surveys applied to the participants in the position of manager and employee in the Turkish construction sector. Part seven allows for discussion of the findings, followed by the results and finally the ninth parts offers suggestions made in light of the information obtained though the study.