Pulmoner emboli tanısı almış hastaların nötrofil lenfosit oranının 1 yıllık sağ kalıma etkisi
The efect of neutrofil/lymphocyte ratio for 1 year survival in patient diagnosed with pulmonary embolism
- Tez No: 434626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada acil servise çeşitli semptomlarla başvuran,ön tanı olarak pulmoner emboli(PE) düşünülmüş ve bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi (BTPA) çekilen ve radyoloji tarafından yorumunda PE tanısı konmuş hastaların nötrofil lenfosit oranının 1 yıllık sağ kalıma etkisi araştırılmıştır. Çalışma İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisinde gerçekleşmiştir. Hastanemiz günlük acil servis hasta başvurusu 500-700 arasında değişmekte olup; yıllık acil servis hasta başvuru sayısı yaklaşık 220000; hastane yatak kapasitemiz ise 1100 dür. Çalışma 01/01/20011ve 31/12/2012 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvurup PE ön tanısıyla BTPA çekilen ve kör 2 ayrı radyolog tarafından pulmoner emboli olarak yorumlanan 43 ü kadın 23 ü erkek toplamda 66 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastane başvurusu öncesi aktif enfeksiyonu olan, kronik pulmoner hipertansiyonu olan, başvuru öncesi antibiyotik tedavisi almış olan, travma öyküsü olan, bilinen kanser hastalığı olan, 17 yaş altında olan ve gebe hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya alınma kriterlerini sağlayan 66 hastanın yaş, cinsiyet gibi demografik verileri kayıt edildi. Çalışma sonucunda istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte Lenfosit değerleri exitus olanlarda daha düşük, Nötrofil/Lenfosit(N/L)değerleri ise ex olanlarda daha yüksek görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we searched the effect of neutrophil-lymphocyte ratio on one-year survival for patients admiting to emergency service with variety of symptoms, preliminary diagnosed as a pulmonary embolism (PE) and confirmed by radiologists with computed tomography pulmonary angiography (CTPA). This study was conducted in Izmir Katip Çelebi University Atatürk Research and Training Hospital, Emergency Department, Izmir, Turkey. Emergency department admissions in our hospital ranges between 500-700 patients; the number of annual emergency department patient admission is about 220000; hospital bed capacity is 1100.A total of 66 patients ( 23 male , 43 female) admitted to our emergency department from January 1,2011 through 31 December,2012 , suspected PE undertaken CTPA and confirmed PE blind analiesed by two radiologists. Patients having active infection and received antibiotherapy prior to hospital admission, cronic pulmonary hypertension, trauma history, known cancer, under 17 of age and pregnant were excluded from the study. 66 patients which provide inclusion criteria for the study, demographic data such as age, gender were recorded. In conclusion, although not statistically significant, lymphocyte values are lower, neutrophil / lymphocyte (N / L) levels are higher in those patients who died.