Alkol ve kannabis bağımlıları ile sağlıklı kontrollerin dürtüsellik ve mizaç ve karakter özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of impulsivity and temperament and character dimensions in patients with alcohol dependence, cannabis dependence and healthy controls
- Tez No: 434627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bağımlılığın gelişiminde ve sürmesinde dürtüsellik ve bazı kişilik özelliklerinin etkili olduğu bilinmektedir. Alkol ve madde bağımlılarında farklı düzeylerde dürtüsellik ve kişilik özelliklerinin önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda alkol ve kannabis bağımlıları ile sağlıklı kontrollerin bu açılardan karşılaştırılmasını, dürtüsellik ve kişilik boyutlarının birbirleri ve kullanım süresi, ortalama kullanım miktarı ve başlangıç yaşı ile ilişkilerini saptamaya çalıştık. Bu çalışmada, yaş, meslek, cinsiyet, kullanım süresi ve başlama yaşı açısından eşleşen alkol bağımlılığı tanılı hastalar (s=30) ve kannabis bağımlılığı tanılı hastalar (s=30) ile sağlıklı kontroller (s=30), dürtüsellik ile mizaç ve karakter özellikleri açısından karşılaştırıldı. Tüm katılımcıların aydınlatılmış onamı alındı, katılımcılara sosyodemografik veri formu, DSM-IV eksen-I bozuklukları için yapılandırılmış̧ klinik görüşme (SCID-I), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS–11) ile Cloninger Mizaç ve Karakter Envanteri (TCI) uygulandı. Alkol ve kannabis bağımlılarının toplam dürtüsellik ve tüm alt ölçek skorları sağlıklı kontrollerden daha yüksekti. Alkol ve kannabis bağımlıları arasında dürtüsellik açısından fark saptanmadı. Alkol ve kannabis bağımlılarında yenilik arayışı sağlıklı kontrollerden daha yüksek yenilik arayışı (NS) saptandı. Alkol ve kannabis grupları arasında mizaç ve karakter özellikleri açısından farklılık saptanmadı. Alkol bağımlıları ve sağlıklı kontrollerde dürtüsellik ve yenlik arayışı arasında güçlü bir pozitif ilişki vardı. Kannabis grubunda ise hiçbir mizaç ve karakter bileşeni ile dürtüsellik arasında ilişki saptanmadı. Çalışmamızda dürtüsellik ve mizaç ve karakter özellikleri açısından bağımlılarla sağlıklı kontroller arasında farklılıklar saptandı. Alkol ve kannabis bağımlıları arasında ise benzer sonuçlar bulundu. Elde edilen sonuçlar, benzer çalışmalara öncül olabilir. Dürtüsellik ve kişilik özelliklerinin farklı bağımlılık türlerine etkilerini incelemek için daha geniş örneklemli izlem çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Impulsivity and some personality traits are thougt to be effective on the development and maintaince of addiction. It is assumed that among alcohol and substance dependents, different dimensions of impulsivity and personality traits may be important. We aim to compare alcohol dependents, cannabis dependents and healthy control on these aspects and investigate the relationship between impulsivity and personality dimension among each other, as well as consumption duration, mean consumption values and the age of first encounter. In this study, alcohol (n=30) and cannabis (n=30) dependent groups, which were matched by age, occupation, consumption duration and age of first encounter, was compared among each other and with healthy controls on impulsivity and temperament and character dimensions. All participants were given informed consent. Structured Clinical Interview for DSM-IV Clinical Version (SCID-I), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11) and Cloninger Temperament and Character Inverntory were applied to subjects. Total and subscale impulsivity scores of alcohol and kannabis addictives were higher than healthy controls. There was no significant difference on impulsivity between alcohol and cannabis dependents. Novelty seeking (NS) was higher in alcohol and cannabis groups compared to healthy subjects. There was no significant difference on temperament and character dimensions between alcohol and cannabis groups. Impulsivity exhibited strong positive correlation with novelty seeking in alcohol dependents and healthy controls. No correlation between impulsivity and temperament and character dimensions was observed in cannabis group. In this study, differences between dependence patients and healthy subjects on impulsivity, temperament and character dimensions were determined. Although, there were similarities between alcohol and cannabis groups. Achieved results might lead other similar researches. Follow-up studies with larger samples are required to investigate the effects of impulsivity and temperament and character dimensions on different dependence types.