Birinci basamak sağlık hizmetlerinde karşılaşılan dermatolojik lezyonların tanısı ve yönetimine yönelik bir eğitim programının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi
Evaluation and improvement of an educational program forthe diagnosis and management of dermatological lesions inprimary healthcare services
  1. Tez No: 843631
  2. Yazar: KAAN YURTCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA CÖBEK ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Dermatoloji, Sağlık Eğitimi, Family Medicine, Dermatology, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Dermatolojik hastalıklar, birinci basamak sağlık hizmetlerinde sıkça görülen sorunlardır. Yanlış teşhisler ve tanı konulamamalar, hastalara ciddi sorunlar ve gereksiz sağlık harcamaları getirebilir. Birinci basamak sağlık hizmetleri, sağlık kalitesini artırmada ve maliyetleri azaltmada önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, dermatolojik sorunları olan hastaların birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvurma oranı %6 ila %15 arasında değişmektedir. Bu nedenle, aile hekimlerinin dermatolojik hastalıkların tanı ve tedavisinde yetenekli olmaları büyük önem taşır. Bu çalışma, birinci basamak hekimlerinin dermatolojik hastalıkların tanı ve tedavi yeteneklerini değerlendirmek ve geliştirmek için uygulanan bir eğitim programının etkinliğini değerlendirmektedir. Böylece daha etkili ve kolay sağlık yönetimi için, birinci basamak hekimlerinin hastalık ve tedavi seçeneklerine dair güncel bilgilere sahip olmaları, hastalara hızlı ve erişilebilir bir şekilde yardımcı olmaları sağlanabilecektir. Yöntem: Bu araştırma, analitik gözlemsel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Marmara Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı tarafından koordine edilen bu çalışmaya Pendik, Tuzla ve Maltepe ilçelerinde görev yapmakta olan birinci basamak hekimleri katılmıştır. Toplam 3 oturumdan oluşan eğitim programı, gönüllü katılımcılara uygulanmıştır. İlk oturum yüz yüze, ikinci ve üçüncü oturum zengin görsel öğeler içeren senkron çevrim içi eğitimler olarak düzenlenmiştir. Veriler; eğitim programının hemen ardından ilk hafta ve üçüncü ay sonunda toplanmış ve değerlendirilmiştir. Veriler çalışmaya kör ve tarafsız bir profesyonel tarafından kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler için Ki Kare testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. p değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı bulgular olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 56 kişi katılmıştır. Katılımcıların %60,7'si (n=34)kadın, %53,6'sı bekar (n=30) ve %62,5'i (n=35) hastanede çalışmaktadır. Katılımcıların ortalama yaşı 30,60 ± 7,12'dir. Eğitim öncesi katılımcıların %91,1'i dermatolojik hastalık tanısında zorluk yaşadığını belirtirken, eğitim sonrası bu oran %66,1'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dermatological diseases are frequently encountered issues in primary healthcare services. Incorrect diagnoses and failure to identify conditions can lead to serious problems for patients and unnecessary healthcare expenditures. Primary healthcare services play a crucial role in improving health quality and reducing costs. However, the rate of patients with dermatological problems seeking primary healthcare services ranges from 6% to 15%. Therefore, it is of paramount importance for primary care physicians to be proficient in the diagnosis and treatment of dermatological diseases. This study aims to assess the effectiveness of an applied educational program designed to evaluate and improve the capabilities of physicians working in primary healthcare services in diagnosing and treating dermatological diseases. The goal is to equip primary care physicians with up-to-date information on diseases and treatment options, enabling them to assist patients quickly and accessibly for more effective health management. Methods: This research is designed as an analytical observational study. Primary care physicians serving in Pendik, Tuzla, and Maltepe districts participated in this study coordinated by the Marmara University Department of Family Medicine. The educational program, consisting of three sessions, was administered to voluntary participants. The first session was conducted in person, while the second and third sessions were organized as synchronous online training sessions with rich visual elements. Data were collected and evaluated immediately after the training program, in the first week, and at the end of the third month. The data were recorded by a blind and unbiased professional. Statistical analyses employed Chi-square test, Mann- Whitney U test, and Kruskal-Wallis test. Situations where the p-value was below 0.05 were considered statistically significant findings. Results: A total of 56 individuals participated in the study. 60.7% of participants were female (n=34), 53.6% were single (n=30), and 62.5% worked in hospitals (n=35). The average age of participants was 30.60 ± 7.12. Before the training, 91.1% of participants reported difficulty in diagnosing dermatological diseases, which decreased to 66.1% after the training.