Genel anestezi altında abdominal cerrahi yapılan hastalarda transversus abdominus plane bloğun postoperatif analjezi ve hasta konforu üzerine etkisi
Effect of transversus abdominus plane block on postoperative analgesia and patient comfort in patients undergoing abdominal surgery under general anesthesia
- Tez No: 434660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEMİL İSBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Transversus Abdominus Plan (TAP) bloğu, abdominal cerrahi sonrası karın ön duvarında analjezi sağlayan son yıllarda tanımlanmış rejyonal bir yaklaşımdır. Bu yöntem ile İnternal Oblik ve Transversus Abdominus kasları arasında kalan alana lokal anestezik enjeksiyonu yapılarak abdominal duvarın afferent sinirleri bloke edilir. Bu çalışmada amaç genel anestezi altında sezaryen ,miyomektomi ve histerektomi gibi karın cerrahisi yapılan hastalara cerrahi işlem sonrası ultrason eşliğinde yapılan TAP bloğun postoperatif analjezi kalitesi ve ağrının neden olduğu ek sıkıntıları (ayağa kalkma süresinde uzama, bulantı, kusma, öksürememe gibi) ortadan kaldırarak hasta konforu üzerine etkilerini araştırmaktır. TAP blok sadeliği ve güvenliği ile çekici bir yöntem olup etkili analjezi sağlaması ile postoperatif stres yanıtını azaltmakta ve ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırmakta olduğu gösterilmiştir. Etik kurul onayı ve hastaların onamı alındıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından abdominal cerrahi geçirecek, ASA(“American Society of Anesthesiologists”) I-II grubuna giren 18-65 yaş arasında Transversus Abdominus Plane blok uygulanan ve uygulanmayan 50 hastanın postop analjezi ve konforunun araştırılması planlandı. α: 0,05 β: 0,10 1-β: 0,90 olarak alındığında her bir gruba 25 bireyin alınmasına karar verildi ve testin gücü p= 0,90388 olarak bulundu. Çalışmamız randomize ve çift kör olarak planlandı. Hastalar TAP blok uygulananlar (grup:I) ve blok uygulanmayanlar (grup:II) olarak ikiye ayrıldı.Transversus Abdominus Plane (TAP) bloğu yapılacak girişim bölgesinde cilt enfeksiyonu olanlar, organomegalisi olan hastalar (hepatomegali ve splenomegali), yöntemi kabul etmeyen hastalar ve kullanılacak ilaçlara alerjsi olan hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Anestezik işlemler aynı anestezist tarafından gerçekleştirildi. TAP blok uygulanan gruptaki hastaların yaş ortalaması 35,52 iken diğer grupta yaş ortalaması 32 idi ve istatiksel anlamlı fark yoktu. Hastaların postoperatif dönemdeki 30. dakika, 1, 2, 4, 6, 12 ve 24. saatlerde vizüel ağrı skoru (VAS) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT YUKSEK N, ''Effect of Transversus Abdominus Plane block on postoperative analgesia and patient comfort in patients undergoing abdominal surgery under general anesthesia'' Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Anesthesia and Reanimation, Sivas 2016. Transversus Abdominus Plan (TAP) block is defined regional approach in recent years, providing analgesia after abdominal surgery in the anterior wall of the abdomen. Internal Oblique and Transversus Abdominis muscles with this method include performing injection of local anesthetic into the area is blocked afferent nerves in the abdominal wall. This study aims performed under general anesthesia, cesarean section, hysterectomy, myomectomy such as abdominal surgery performed patients performed with ultrasound after surgery TAP block for postoperative analgesia quality and the additional difficulties caused by pain (prolongation of time to stand up, nausea, vomiting), the effect on patient comfort by eliminating investigate. TAP block simplicity and security is an attractive method reduces stress by providing effective postoperative analgesia and the response has been shown to accelerate healing after surgery. Ethics committe approval and patients after obtaining informed consent Cumhuriyet University Research Hospital of Obstetrics and undergoing abdominal surgery at the with ASA (“American Society of Anesthesiologists”) I and II within the group 18-65 years between the transversus abdominis plane 50 patients treated and untreated block was planned to investigate the postoperative analgesia and comfort. α: 0,05 β: 0,10 1-β: 0,90 was decided to be taken in each group of 25 individuals and the power of the test was found p = 0.90388. The first group included patients with blocks transversus abdominis plane. The second group included in the study as a control group .Transversus Abdominis Plane (TAP) block skin infections which are in attempt be made, patients with organomegaly (hepatomegaly and splenomegaly), patients who do not accept the method and with allerjy the drug to be used, don't be in the study. Anesthetic procedure performed by the same anesthesiologist. Our study was planned prospectively. In our study, we implemented a total of 25 blocks and 25 blocks were included in untreated patients. While the average age of the patients in the TAP block group treated 35.52 average age was 32 and the other group was not statistically significant difference. After 30 minutes, the patients in the postoperative period, 1, 2, 4, 6, 12 and 24 hours visual analog score (VAS) were evaluated.