Sezaryenlerde ultrason eşliğinde yapılan transversus abdominis plan bloğu ile quadratus lumborum bloğunun postoperatif ağrı üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography guided transversus abdominis plane block and quadratus lumborum block for postoperative pain in cesarean section
  1. Tez No: 487254
  2. Yazar: ÜMİT ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: UZMAN CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Sezaryen sonrasında etkin analjezi, hızlı iyileşme ve komplikasyonların önlenmesinde önem taşır. Yeterli analjezi sağlamak ve yüksek ilaç dozlarına bağlı yan etkileri önlemek için multimodal yaklaşım tercih edilmektedir. Amacımız genel anestezi altında yapılan sezaryenlerden sonra ultrasonografi (USG) eşliğinde uygulanan Transversus Abdominis Plan Bloğu (TAPB) ve Quadratus Lumborum Bloğu (QLB)'nun postoperatif analjezi etkinliğinin karşılaştırılması ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Elektif şartlarda sezaryen planlanan 18-49 yaş arası 37-41 haftalık 99 hasta çalışmaya dahil edildi. Standart anestezi monitörizasyonu yapılarak genel anestezi uygulandı. Hastaların demografik verileri, intraoperatif hemodinamik bulguları, cerrahi süre ve anestezi süresi kaydedildi. Operasyon bitiminde USG eşliğinde TAPB veya QLB uygulandıktan sonra hastalara tramadol içeren iv hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı bağlandı. Postoperatif ilk 24 saat boyunca Vizüel Analog Skala (VAS) ağrı skorları, toplam tüketilen tramadol miktarı, ek analjezik kullanım miktarı ve hasta memnuniyeti kaydedildi. Bulgular: Hastaların demografik verileri, intraopoeratif fentanil tüketimi ve operasyon süreleri açısından istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. Anestezi süresi, 15.dk kalp atım hızı ve ekstübasyon sonrası SpO2 QLB grubunda, 45.
Özet (Çeviri)
Aim: Effective analgesia after caesarean section is important for faster recovery and preventing complications. A multimodal approach is preferred to provide adequate analgesia and prevent side effects due to high drug doses. The aim of this study is to compare postoperative analgesic efficacy of Transversus Abdominis Plane Block (TAPB) and Quadratus Lumborum Block (QLB) administered by Ultrasonography (US) guidance under general anesthesia for cesarean section and to evaluate patient satisfaction. Materials and Methods: American Society of Anesthesiologist (ASA) II physical status between the ages of 18 and 49, 99 pregnant women who were scheduled for elective cesarean were included in the study. Standard anesthesia monitorization was performed and general anesthesia was applied after surgical preparation was completed. Demographic data, intraoperative hemodynamic changes, duration of surgery and anesthesia were recorded. After applying TAPB or QLB with US guidance, iv tramadol patient-controlled analgesia (PCA) device was connected to the patient. Resting Visual Analogue Scale (VAS) score and dynamic VAS score on the postoperative 0. 2. 6. 12. and 24. hours, total amount of tramadol consumed at the end of 24 hour, rescue analgesic doses and patient satisfaction were recorded. Results: There was no statistically significant difference in demographic data, intraoperative fentanyl consumption and duration of operation. In the QLB group duration of anesthesia, hearth rate in 15.min and SpO2 after extubation, in the TAPB group mean blood pressure in 45.